6 Nisan 2013 00:00

Festivalin ikinci haftasonu dopdolu

İstanbul Film Festivali dopdolu bir programla izleyicilerini bekliyor.

İstanbul Film Festivali’nin ikinci haftasonunda, genç ustalardan beyazperdede edebiyat uyarlamalarına, sunumlar ve söyleşilerle dolu bir haftasonu festival izleyicilerini bekliyor.

Festivalin “Mayınlı Bölge” bölümünde gösterilen Beşinci Mevsim’in yönetmenlerinden Peter Brosens üçüncü kez izleyenlerin sorularını yanıtlamak üzere Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda saat 13.30’da bulunacak.

“Edebiyattan Beyazperdeye” bölümünde bu sene güçlü oyuncu kadrosuyla öne çıkan yapımlardan biri olan Arada Kalan filminin Atlas Sineması saat 13.30’daki gösterimine filmin yönetmenleri David Siegel ve Scott McGehee bir kez daha katılıyorlar.

Eylül’de başlayacak 13. İstanbul Bienali’nin ön etkinlikleri kapsamında hazırlanan “Ben Kentli-Vatandaş Değil miyim? Barbarlık, sivil uyanış ve şehir” başlıklı film programı festival kapsamında sinemaseverlerle buluşuyor. Vatandaşlık/kentlilik, kamusal alan, demokrasi ve sanat gibi temalara odaklanan belgeseller, filmler ve video yapıtlarından oluşan film programının konuklarından Paul Poet, Yabancılar Dışarı! filminin Pera Müzesi Salonu’nda saat 13.30’daki gösteriminde, filmiyle ilgili soruları yanıtlamak için hazır bulunacak. Poet aynı zamanda festival kapsamında “Ben Kentli-Vatandaş Değil miyim? Barbarlık, sivil uyanış ve şehir” başlıklı bir söyleşide de konuşmacı olarak yer alacak. Söyleşi 8 Nisan’da.

Geçen yıl Varşova Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve İzleyici ödüllerinin sahibi olan Hayallerin Ötesinde, Lizbon’da görme engellilere hizmet veren bir klinikte eğitmen olarak işe başlayan ve hastalara alışılmadık yöntemlerle oryantasyon eğitimi veren Ian’ın hikayesini anlatıyor. Bol ödüllü popüler filmi Tricks’ten sonraki bu hikayesiyle Sabah sponsorluğundaki “Dünya Festivallerinden” bölümünde yer alan yönetmen Andrzej Jakimowski, Atlas Sineması’nda saat 16.00’da filmin gösteriminde olacak.

Son dönemde filmlere kaynak bulmakta alternatif bir çözüm haline gelen ve internet üzerinden gerçekleştirilen kitle fonlaması, belgesel filmler için de bir kaynak haline geldi. docİstanbul işbirliğiyle ve Berke Baş’ın moderatörlüğünde Akbank Sanat’ta saat 16.00’da düzenlenecek “Belgeseller ve Kitle Fonlaması” adlı söyleşiye, bütçelerini kısmen de olsa kitle fonlaması yöntemiyle oluşturmuş Ekümenopolis filminin yapımcısı Gaye Güna ve yönetmeni İmre Azem, Diyar filminin yönetmeni Devrim Akkaya ve Benim Çocuğum filminin yönetmeni Can Candan ile yapımcısı Ayşe Çetinbaş katılacak. Yerler kısıtlı olduğundan yer kuponlarınızı 10.00’dan itibaren alabilirsiniz.

Ernest Hemingway’in, Variety dergisinin Umut Vaat Eden Oyuncu seçtiği torunu Dree Hemingway’in rol aldığı Genç Yıldız, 21 ve 85 yaşındaki iki kadının kesişen yollarını anlatıyor. “Gerilla Verité” tarzını benimseyen genç yönetmen Sean Baker’la, sinemaseverler filmin Atlas Sineması saat 19.00’daki seansında tanışma fırsatı bulacaklar.

Çağdaş tiyatronun en saygı duyulan, devrimci tiyatro yönetmeni Peter Brook kırk yıl sonra ilk kez oğlu Simon Brook’a sahne arkasını filme alma izni verdi ve ortaya benzersiz bir tiyatro filmi çıktı. NTV Belgesel Kuşağı’nda gösterilecek İp, Beyoğlu Sineması’nda saat 19.00’da Simon Brook’un katılımıyla gerçekleşecek.

İzlanda doğumlu yönetmen Solveig Anspach’ın son filmi Montreuil Kraliçesi Agathe’ın, kocasının ölümünün ardından Fransa’ya, Montreuil’deki evine dönüşünden sonra tanıştığı her tuhaf insanla birlikte mutluluğa adım adım yaklaşmasını konu alıyor. Anspach, filmin Feriye Sineması 19.00’daki gösteriminde filmine dair soruları cevaplayacak.

Victor Hugo uyarlaması Gülen Adam’ın yönetmeni Jean-Pierre Améris, filmin Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda saat 19.00’daki gösterimine katılacak.

“Antidepresan” bölümünden komik ve hüzünlü bir kent hikâyesi olan Eyvah, genç yönetmen Jan Ole Gerster’in katılımıyla saat 21.30’da Feriye Sineması’nda gösterilecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir