21 Şubat 2012 01:00

Fetih'in hangi sahnesi hangi filmden?

Gişe rekoruna koşan Fetih 1453 filmiyle ilgili iddialar bitmek bilmiyor. Yılmaz Özdil'e göre filmin çoğu sahnesi farklı farklı Hollywood yapımlarından kopya. İşte o sahne ve filmler.

Yılmaz Özdil'in köşe yazısı

Holivut’un fethi

“Fetih 1453” filmi, “Titanic” gibi, taa en başından bilet alırken sonunu biliyorsun.
*
Sürprizle bitmiyor yani.
İstanbul’u fethediyoruz.
Ama...
Başıyla sonu arası komple sürpriz dolu.
*
Fatih’in rüyasında Osman Gazi’yi gördüğü sahne, bire bir “Yüzüklerin Efendisi”nde var mesela... Osman Gazi parmağındaki yüzüğü Fatih’e uzatıyor, yüzük ellerinden kayıyor, Mordor diyarında olduğu gibi, lav nehrine düşüyor. Fatih sanırsın Frodo... Ter içinde uyanıyor.
*
Zaten, gir internete, karşılaştır...
Filmin afişinde Fatih’in kılıcını tutuş biçimiyle, “Yüzüklerin Efendisi Kral’ın Dönüşü” filminin afişinde Aragorn’un kılıcını tutuş biçimi, tıpa tıp aynı.
*
Hipodrom...
“Ben Hur”daki hipodrom.
*
Kolların bacakların koptuğu savaş sahneleri tıpkı “Büyük İskender”den mi desem, yoksa “Gladyatör”den mi, tam karar veremedim... Ancak, Ulubatlı Hasan’ın Mel Cipsın gibi, taarruza hazırlanan süvarileri atıyla denetleme sahnesi, kesinlikle “Cesur Yürek”ten.
*
Bizans askerlerinin surların önüne duvar gibi dizilmesi, ok yağmuruna karşı şemsiye gibi kalkan açması “Truva”da var. İttirilerek yürütülen kulelerin yanarak devrilmesi “Cennetin Krallığı”ndaki gibi.
*
Ki... Cennetin Krallığı’nda, Selahaddin Eyyübi, ordusunun önüne atıyla çıkarak, Kudüs’ü savunan Haçlı Kralı’yla yüz yüze konuşuyordu. Bunda da, Fatih, ordusunun önüne atıyla çıkarak, Bizans’ı savunan İmparator’la yüz yüze konuşuyor... Diyaloglar üç aşağı beş yukarı, aynı.
*
Ki... O filmin kahramanı Orlando Bulum kılıç yapan demirci ustasının çırağıydı, babası şövalyeydi. Bu filmin kahramanı Ulubatlı Hasan kılıç yapan demirci ustasının çırağı, babası da Fatih’in babasının fedaisi.
*
(İstanbul diyorum ama... Filmin televizyonlarda yayınlanan reklamında resmen “ya ben İstanbul’u alacağım, ya İstanbul beni” diyen Fatih, filmde öyle demiyor, “ya ben Konstantiniye’yi alacağım, ya Konstantiniye beni” diyor! İstanbul reklamda var, filmde yok.)
*
Ulubatlı’nın zıplayarak Jüstinyanus’a yukardan kılıç saplaması, hık demiş...
“Truva”da Aşil’in zıplayarak Hektor’a kılıç saplamasının burnundan düşmüş.
*
“Matrix”te Neo’ya ateş ediliyor.
Geriye doğru yaslanarak savuşturuyor.
Bu filmde, Ulubatlı’ya tabure fırlatılıyor.
Geriye doğru yaslanarak savuşturuyor.
İkisi de ağır çekim.
*
Son sahne muhteşem...
Fatih, Bil Kılintın oluyor.
*
Depremzede Erkan bebek, çadırkenti ziyaret eden Bil Kılintın’ın kucağına atlayıp, burnunu sıkmıştı. Bu filmde, Bizanslı kız çocuğu Ayasofya’ya giren Fatih’in kucağına atlıyor, sakalından makas alıyor.
*
Ve... “Türk sinema tarihinin en pahalı filmi” denilerek, haksızlık ediliyor.
*
Çünkü, kaba hesap, toplam bir milyar dolara malolan Yüzüklerin Efendisi’ni Cennetin Krallığı’nı Ben Hur’u Büyük İskender’i Gladyatör’ü Truva’yı Cesur Yürek’i Matrix’i düşünürsek... Bence, dünya sinema tarihinin en pahalı filmi Fetih 1453.

(Kaynaj: Hürriyet)

Yorumlar
  • Sn. Yılmaz Özdil yazılarınızı içtenlikle takip ediyordum ve gerçekten çok beğeniyordum ama bu yorumunuzu beğenmedim.. Filmi eleştirirken çok acımasız olduğunuzu gördüm bu beni alakadar da etmiyor gerçi Cem Yılmaz'ın dediği gibi milyon dolarlar da harcasalar bir filme beğenmedim demek de sizin hakkınız sonuçta o sizin düşünceniz ama bu konuda bir kez daha durup düşünseniz iyi olur.. öyle şeyler yazmışsınız ki gerçekten üzüldüm bu düşünceler size ait olamaz. bütün filmler az çok birbirine benzer ama sizin anlattıklarınız çok komik olmuş, sanırım bir daha okumadan göndermişsiniz yayına.. neyse bu da benim düşüncemm..

  • YAAA BAHSETTİĞİNİZ FİLMLERDE SAVAS FİLMİ,FETİH TE SAVAS FİLMİ,KILIÇ TUTUŞU DEMİŞSİNİZ,NERESİYLE TUTUCAKTI KILICI AYAĞIYLA MI?OK ATISLARA AÇILAN KALKANLAR DEMİŞSİNİZ,NAPICAKLARDI OKLARIN ÖNÜNE Mİ YATICAKLARDI,SURLARIN YANARAK DEVRİLMESİ,NAPICAKTI 11 EYLÜL SALDIRISI GİBİ YUKARIDAN HELİKOPTERLEMİ DEVİRİCEKTİ,KOL BACAK KOPMASI DEMİŞSİNİZ,SAVASTA KOPUCAK BASKA YERLER VARSA VÜCUTTA SÖYLEYİN BİZDE BİLELİM,HİÇ YARA ALMADAN KAYIP VERMEDEN Mİ SAVASICAKLARDI...BENCE SİZ KÖŞE YAZARI OLARAK KALIN,FLM ELEŞTİRMENLİĞİ SİZE ÇOK UZAK,HATTA NE TESADÜFTÜR Kİ,SU YUKARIDAKİ YAZINIZA BİLE 10 TANE BENZER YAZI BULABİLİRİM,SİZİN BU YAZINIZDA MI ALINTI YOKSA:)AYRICA BU ÜLKEDE TARİH FİLMİ YAPILMIYO KOLAY KOLAY,O KADAR ÇOK FLM YAPILMASI GEREKEN ZAFERLERİMİZ VARKİ,SU HER FİLMİ ELEŞTİRME HUYUNUZ YÜZÜNDEN MLLET DE SİZİN LAFINIZA BAKIP GİTMİYOR FİLM İZLEMEYE,AYIP YAA BİR KERE EMEĞE SAYGI LÜTFEN...SU BENZERLİKLERİ ARASTIRMAK İÇİN KAYBETTİĞİNİZ VAKTİ BENCE BASKA ŞEYLERE AYIRIN...FİLM ON NUMARA İZLERKEN AĞLATICAK KADAR ON NUMARA BRAVO FARUK AKSOY EMEĞİNE SAĞLIK...UMARIM BU YAPIMLARIN DEVAMINI GETİRİRSİN...BU ÜLKENİN SENİN GİBİ YÖNETMENLERE ÇOK İHTİYACI VAR ÇÜNKÜ....EVET BUGÜNE KADAR EN İYİ TÜRK YAPIMI FETİH 1453 TÜ...!!!!!!!!

  • eleştirecek olduktan sonra her filmin mutlaka eleştirilecek bir tarafı bulunur...matrıx filminde dahi bir sürü hata bulundu...filmi pekala eleştirebilirsin fakat bu sana filmle dalga geçme iznini vermez.

  • çok biliyorsun git yap daha iyisini... taş üstüne taş koymayı bilmezsiniz birinin koyduğu taşlarıda yıkmaya çalışırsınız...

  • yılmaz özdil..müthiş bir espri yeteneğine ve insanlarını gülümseticek yaratıcı tespitlere sahpsin..ama şu fetihle bari dalga geçme..flmde eksikler çok katılıyorum fakat yerin dibine sokucak kadar da değil..insanları tarihine sahip çıkması yerine soğutmaya mı çalışıyorsun..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir