14 Eylül 2010 00:00

Filistin'in sesi Adana'dan çıkacak

Akdeniz’in barışa hasret ülkesi Filistin’i anlatan filmler 17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali'nde izleyiciyle buluşuyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 20 – 26 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 17.Uluslararası Altın Koza Film Festivali, bu yıl Akdeniz'in barış ve özgürlüğe hasret ülkesi Filistin'i anlatan filmlerden bir seçki sunuyor.

Filistin: Barışa Hasret adlı bölüm, son yıllarda, Filistinli sinemacılar tarafından anlatılan dokunaklı insan öyküleri ve başka ülkelerden duyarlı yönetmenlerin Filistin'de çektiği belgesellerden oluşuyor.

Filmler:
İsrail saldırısı sonrası hala dumanı tüten Gazze'den portreler sunan Nicolas Wadimoff filmi Ayşin - Gazze'de Hala Hayat Var / Aisheen - Still Alive in Gaza (2010), Batı Şeria ve Gazze’de evlerinden sürülen Filistinlilerin, bir zamanların zengin liman kenti Yafa’da geçen hikâyelerini anlatan Kamal Aljafari imzalı Hatıralar Limanı / Port of Memory (2009), Lübnan sineması üzerine pek çok kitabı ve makalesi bulunan Mohammed Soueid’in 2008 tarihli belgeseli Kalbim Sadece Onun İçin Atıyor / My Heart Beats Only For Her, Filistinli kadın yönetmen Liana Badr’ın filmi Kapılar Bazen Açılıyor / The Gates Are Open Sometimes (2006), 2008 tarihli Rashid Masharawi filmi Leyla’nın Doğumgünü / Laila’s Birthday, aşk ve dans tutkusuyla, toplum baskısına ve ön yargılara karşı verilen mücadeleyi anlatan Najwa Najjar’a ait Nar Ağaçları / Pomegranates and Myrrh (2009), bir Filistinlinin evinin yıkılmasını engellemeye çalışırken bir İsrail buldozeri tarafından ezilerek öldürülen Amerikalı aktivistin hayatını anlatan Simone Bitton filmi Rachel / Rachel (2008),Filistin’in önemli gazetecilerinden Nasri Hajjaj’ın son belgeseli Şairin Dediği Gibi / As The Poet Said (2009) bu bölümde gösterilecek filmler.


FİLİSTİNLİ SİNEMACILARDAN SÖYLEŞİ

24 Eylül Cuma günü ise FIPRESCI (Uluslararası Film eleştirmenleri Birliği) Başkan Yardımcısı sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın moderatör olarak yer alacağı söyleşi de, gazeteci – yazar Bashar İbrahem, gazeteci Vicky Habib, yönetmen Nasri Hajjaj ve yönetmen Liana Badr, ‘Filistin’de Sinema Yapmak’ başlıklı bir söyleşiyle sanatseverlerle buluşacak.

Katılımcılar, söyleşide İsrail işgali altında bulunan Filistin topraklarında yaşamanın, film üretmenin, sinemacı olmanın zorluklarından bahsedecekler. Söyleşi, saat 13.30’da, Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılacak.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir