8 Haziran 2004 15:48

Film de Yaparım Gitar da Çalarım...

Kusturica İstanbul'dan çalıp oynayarak geçti

Son filmi Life is a Miracle adlı filmi ile Cannes Film Festivali'nde oldukça ilgi çeken Emir Kusturica, No Smoking Orkestrası ile İstanbul'da Cumartesi akşamı bir konser verdi. Emir Kusturica'nın insanlar ile paylaştığı iki ayrı dünyası var ve ikisi de onun için çok önemli. Birincisi fazlaca tanıma imkanı olduğumuz ve büyük bir izleyi kitlesine ulaşmış Arizona Rüyası, Çingeneler Zamanı, Yeraltı, Kara Kedi Ak Kedi gibi filmlerden oluşan dünyası, diğeri ise onu kamera arkasına saklanmadan capcanlı guitar çalarken izleyebileceğimiz No Smoking Orchestra dünyası. Emir Kusturica orkestrası ile beraber Cumartesi akşamı Maslak Venue'de Doritos Film Müzikleri Festivali kapsamında bir konser verdi. Emir Kusturica oradaydı ama ne yazık ki basın üyeleri ile görüşme yapmayı reddetti. Onun yerine grubu temsilen vokalist (aynı zamanda grubun kurucusu) Dr. Nele Karajilic bir basın toplantısı düzenledi. Müzik sohbetinin ağırlıklı olduğu basın toplantısında Karajilic, Emir Kusturica'nın gruba katılma kararının İstanbul'da alındığını belirtti. Ayrıca Kusturica'nın müzisyen olarak çok sakin olduğunu ama film yaparken bir savaşçı (pozitif anlamda) kesildiğini söyleyen Karajilic, Kusturica'nın yönetmen olarak zor bir insan olduğunun da altını çizdi. Film müziklerini yaparken nasıl bir işbirlikleri olduğu sorusunu kendisine yönelttiğimizde uzun bir cevap ile karşılaştık. Karajilic ile Kusturica'nın ilk ortak film müziği çalışmaları Altın Palmiye ödüllü Kara Kedi Ak Kedi filmi ile başlamış. Kusturica filmi yapması için anlaştığı besteci ile uyuşmayınca Karajilic'e beste yapması için teklif götürmüş. Önce Karajilic'e No Smoking Orchestra'nın şarkılarından birisini film için değiştirmesini söylemiş. Bunu beğendikten sonra film için techno ve tango türlerinde olmak üzere iki parça daha istemiş ve derken ortaya canlı bir film müziği çıkmış. Cannes Festivali'nde yarışma filmi olan ve Kusturica'nın son filmi olan Life is a Miracle'a da No Smoking Orchestra ile katkıda bulunmuş. "Bu sefer daha arka plandaydım. Filmin müziklerini yapan Emir Kusturica'ya ve Dejan Sparavolo'ya çay kahve götürdüm" diyor Dr. Karajilic. Çay kahvenin işin söz yazarlığı tarafı olduğunu daha sonra anlamış bulunduk. Emir Kusturica'nın yönetmenlik işini de müzisyenlik işini de çok ciddiye aldığı ortada. Konserden önce yapılan prova sırasında sahnede guitarını çalarken tamami ile kendini kaptırmış görünüyordu. Aslında onu kıskanmamak imkansız; filmlerinde görmek istediğini yaşatırken, No Smoking Orchestra ile duymak istediğini yaşatıyor adeta. Bige AkdenizYorumlar
 • kusturica kendini dünyaya kanıtlamış ayrı bir sinema dili olan ayrı bir insan.

 • bu yönetmenin tüm filmlerini izlemişimdir.özellikle çingene temalı filmleri harika iken, "yeraltı" nıda ayrı bir yere koyuyorum.yeni filminide mutlaka izlemek isterim.filminde çok ayrı lezzetler olan bir yönetmen kustirica...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir