20 Aralık 2010 01:00

Filmde var galada yok

Mimar Sinan’ı ve eserlerini konu alan ‘8 Ülke, 8 Yönetmen ve Sinan’ adlı belgeselin galasına Mimar Sinan’ı canlandıran Cemal Hünal ile Hürrem Sultan rolündeki Hülya Avşar katılmadı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından desteklenen ve Mahmut Özden’in yapımcılığını, Mahmut Fazıl Coşkun’un genel yönetmenliğini üstlendiği ‘8 Ülke, 8 Yönetmen ve Sinan’ drama belgeselinin galası Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapıldı. Galaya filmin yönetmenleri ve oyuncularından oluşan pekçok tanınmış isim katılırken, Mimar Sinan’ı canlandıran Cemal Hünal ile Hürrem Sultan’ı canlandıran Hülya Avşar katılmadı. 8 ayrı ülkeden projeye dahil olan yönetmenler Panos Karkanevatos, Zoltan Gergely, Julian Minkov, Alen Drljvic, Ahtem Seitabyev, Ben David, Adnan Ramahi ve Mahmut Fazıl Coşkun galaya katılanlar arasındaydı.

AMAÇ MİMAR SİNAN’I DOĞRU TANITMAK

Projenin Genel Yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun “Tezkiretü’l Bünyan isimli eserden yola çıkılarak kitabı canlandırdık. Biz Mimar Sinan’ı tanıtmak istedik. Bu filmi Mimar Sinan’la ilgili efsaneleşen ve doğruluğundan emin olmadığımız şeylerden arındırıp doğruluğuna emin olduğumuz kendi ağzından Mimar Sinan’ı tanımak için çektik” diye konuştu.

Tarihi mekanlarda çekildi

• ‘8 Ülke, 8 Yönetmen ve Sinan’ belgeseli 8 ayrı ülkede (Türkiye, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Yunanistan, Ukrayna, Suriye, İsrail-Filistin, Macaristan) 8 ayrı yönetmen tarafından çekildi. Çekimler Topkapı Sarayı, Süleymaniye, Halep -Hüsreviye Camii, Kudüs -Kubbet’üs Sahra, Yunanistan Tırhala gibi tarihi mekanlarda yapıldı.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir