6 Mart 2013 01:00

'Filmin Oscar'ı alamamasına şaşırdım'

İsrail askerleri ile Filistinliler arasındaki mücadeleyi anlatan '5 Kırık Kamera' isimli belgeseliyle Oscar'a aday gösterilen yönetmen Burnat, 'Film çok güçlüydü, neden Oscar'ı kazanamadı, şaşırdım' dedi.

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nin 85. Oscar ödülleri töreninde belgesel film dalında Oscar ödülü için yarışan Filistinli yapımcı-yönetmen İmad Burnat, İsrail askerleri ile Filistinliler arasındaki mücadeleyi konu edinen belgeselin hikayesini AA muhabirine anlattı.

İsrail'in işgalini yaşadığını belirten Burnat, işgal altındaki günlük hayatı kayda aldığını, filmi güçlü yapanın da bu olduğunu söyledi.

Filmin Oscar'ı kazanamamasına çok şaşırdığını belirten Burnat, şunları kaydetti:

''Film 2011 yılı sonunda bitmişti. Sonra Amsterdam'da 2 ödül aldı. Film çok başarılı bulundu. Daha sonra farklı ülkelerde, Amerika'da gösterildi. Adım adım ilerledi. Oscar çok uzun bir süreç. Önce Oscar filmleri toplanıyor. Alanında binlerce arasından oylandı. Son 5 arasına kaldı. Eşim geleneksel Filistin elbiseleri ve başörtüsüyle geceye katıldı, oğlum ve ben smokin giydik. Orada kırmızı halı üstünde Filistin'i temsil etmek onurdu bizim için.''

Oscar'a gideceklerini bildiğini dile getiren Burnat, ''Ama film neden Oscar'ı kazanamadı, ben ona şaşırdım. Film çok kuvvetliydi. Belki de siyasi nedenlerle alamadı. Çünkü insanlar filmi çok beğendi. Benim filmim ödülü alan ''Searching For Sugar Man''dan daha güçlüydü'' diye konuştu.
AA

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir