25 Eylül 2009 10:12

Filmler Eşliğinde Kıbrıs Gündemi

10. Uluslararası Sinem Tarih Buluşması'nda Sınırları Aşmak ışığında Kıbrıs'a dair filmler...

TÜRSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilen 10. Uluslararası Sinema Tarih Buluşması, adanın çalkantılı tarihi ve güncel durumu ile ilgili Türk ve Rum taraflarınca dile getirilen bireysel ve toplumsal deneyimleri ve bakış açılarını beyazperdeye taşıyor.Programda 'Sınırları Aşmak" temasının ışığında şekillenen "sinemasal" bir Kıbrıs gündemine yer verilecek.Yönetmen Derviş Zaim'in 2003 yılında gerçekleştirdiği ve Venedik Film Festivali'nde UNESCO Ödülü'ne layık görülen, farklı anlatım tekniklerinin buluştuğu özgün bir öykünün merceğinden Kıbrıslılar'ın yakın dönem belleklerine uzanan Çamur programda yer alıyor.Derviş Zaim ve Rum yönetmen Panikos Chrissanthou'nun ortaklaşa çektikleri, adanın duygu ve acı haritasının bir izdüşümünü belleklere nakşetmeyi amaçlayan ve Kıbrıs ile ilgili ortak bir perspektifi benimseyen ender yapımlardan biri olan Paralel Yolculuklar ve Rum yönetmen Panikos Chrissanthou imzalı sıradışı belgesel-drama Akamas ise Kıbrıs'ın gündemini taşıyan diğer yapımlar.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

   Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

  • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

   Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

   Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir