2 Şubat 2011 01:00

Fransız sinemasına çizgi roman dopingi

Tomer Sisley ve Sharon Stone'un başrolleri paylaştığı Largo Winch 2'nin galası, Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali'nde yapıldı. Çizgi roman serisi, başarısını perdede de sürdürüyor.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA


Kendi alanında dünyanın en geniş katılımlı etkinliği olan Angoulême Uluslararası Çizgi Roman Festivali, bu yıl 27 - 30 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti. Festival kapsamında, sergi, panel, imza günü ve söyleşilerin yanısıra, çizgi romanla bağlantılı özel gösterimler de gerçekleştirildi. Çizgi roman yazarı Murat Mıhçıoğlu ntvmsnbc için yazdı:

Çizgi romandan sinemaya yapılan uyarlamalar kulvarında Fransa'dan çıkmış en başarılı proje kabul edilen Largo Winch serisinin ikinci filmi, açılış gününde çarpıcı etkinliklere vesile oldu. Filmin yönetmeni Jérôme Salle, yıldızı Tomer Sisley, çizgi romanın yazarı Jean Van Hamme ve sanatçı Philippe Francq'ın da hazır bulunduğu kapsamlı basın toplantısı, Angoulême'deki en büyük kitap mağazasında gerçekleştirildi.

Yönetmen Sallé, üçüncü ve dördüncü filmler için şimdiden ön çalışmalara girişildiğini ifade etti. Sıcak kanlı, neşeli ve enerjik tavırlarıyla perdedekinden bile çok dikkat çeken Tomer Sisley'e ise, Largo'yla özdeşleşmekten çekinip çekinmediği soruldu. Genç yıldızın cevabı, serinin iddiasının da altını çiziyordu: “Durun bakalım, daha ikinci filmdeyiz. Hele ondört onbeş olsun, tek role saplanmaktan o zaman korkarım...”

Van Hamme'a yöneltilen bir soru ise, Largo Winch'in hem sinema, hem de oyun dünyalarına başarıyla transfer edilmesinin ardından, aynı karakter üzerinden yeni ürünler çıkıp çıkmayacağı şeklindeydi. Toyota'nın Largo Winch markalı özel bir otomobil üretmesinin söz konusu olduğunu belirten Van Hamme, kimi espriyle karışık olarak, yarattığı karakterin kimyasına uygun gördüğü çeşitli ürün fikirleri sıraladı. Bir dönem roman olarak da yazdığı Largo Winch maceralarının neden asıl başarıyı çizgi roman kulvarında kazandığı sorusu üzerine ise, yanında oturmakta olan Francq'ı işaret ederek, “Belli ki onun sayesinde! Philippe'in kattığı görsellik, Largo Winch senaryolarımda kritik bir rol oynuyormuş anlaşılan” şekline yanıt verdi.

Fransız medyasının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısından birkaç saat sonra, Largo Winch 2'nin galası Angoulême CNR sinemalarının iki salonunda eş zamanlı olarak ve yine film ekibinin katılımıyla yapıldı. Fransa genelinde 16 Şubat'ta vizyona girecek yapım hakkında şunları söyleyebiliriz:

Avantür sinemasından beklenen herşeyi izleyiciye sunan film, dünyanın bir “global köy”olduğu gerçeğiyle örtüşen, çok dilli, çok kültürlü ve çok mekanlı bir “macera platformu” üzerine kurulu. “Düşmanı olmayan adamın değeri de yok demektir” şeklinde vecizlerin yanısıra, mizah ve -kimi zaman derinlere inen- bir romantizm de var Largo Winch 2'de.

HOLLYWOOD YILDIZI KATILMIŞ FİLMLER...
Son dönemlerin “Hollywood yıldızı katılmış” Türk yapımlarıyla kıyaslayacak olursak: Sharon Stone'un rolü, oyuncunun kariyerindeki diğer rollerle çok da örtüşmeyen, oyuncu yönetimi açısından daha fazla verim alınabilmiş bir karakter... Bu ayrıntının ötesinde, Largo Winch 2'nin temel farkı, Hollywood filmi “gibi” olmaya çalışmayıp, net bir biçimde Fransız sinema geleneğine eklemlenmesinde: Kavga-dövüş sahnelerinde yaratıcı detaylar var, ancak temponun olduğu kadar “dinginliğin” de hakkını veren, karakterlerin yere sağlam bastığı, ince komplolarla dolu bir gerçeklik söz konusu. Teknoloji kullanımının dozunda kaldığı, sanatsal boşlukların üzerini örtmek için kullanılmadığı bir anlayış hakim. Film, uçaktan düşüş sahnesi başta olmak üzere, yakın tarihli Bond filmlerini geride bırakacak çapta başarılı ayrıntılar da içeriyor.

Konsept dahilinde zaten çok sayıda macera bulunması ve Fransa başta olmak üzere seriye Avrupa genelinde yaygın ilgi olması, Largo Winch'in kendine avantür janrında yepyeni bir kulvar açıp orada ilerleyebileceğini gösteriyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir