11 Mart 2010 12:45

Gay Aşkına Sansür!

Bangkok Dünya Film Festivali'nde gösterilecek olan, bir gay aşkını ve çatışmacı politikaları konu eden bağımsız bir Tayland filminin gösterimi yasaklandı.

Screendaily.com'un haberine göre, Thunska Pansittivorakul yönetmenliğinde çekilmiş olan film "This Area is Under Quarantine", yasaklanma kararı öncesinde, haftaya festivalde gösterilmek üzere programda yer alıyordu. Yasa gereği, bir festival organizatörü, festivale katılmış tüm filmlerin konularını alt komiteye iletmek durumundadır. Alt komite, hangi filmlerin listede olması gerektiğine, hangi filmlerin değerlendirilmeden gösterime girebileceğine karar verip üst komiteye iletir.Alt komite, bu filmin değerlendirilmesi gerektiğini ve bu yüzden de değerlendirme komitesine iletilmesi gerektiğini organizatöre belirttiklerini söylüyorlar. Ana değerlendirme komitesinin dediğine göre ise, film için gerekli dökümanlar kendilerine iletilmemiş, bu yüzden de filmi değerlendirememişler. Yeniden değerlendirmeleri gibi bir durum da söz konusu değil çünkü film bir kere yasaklanmış, yasalara göre bu değişemiyor. Alt komite, "Bu filmin yayınlanmamasını istemezdik, amacımız bu değildi aslında ama sistem böyle" diyorlar.Eylül ayında Bangkok Uluslararası Film Festivali'nde çok daha tartışmalı filmler gösterime girmişti, örneğin Antichrist, Dogtooth, ve hiçbir sansür uygulanmadı.Tayland, bu değerlendirme sistemini kullanmaya ilk kez ağustos ayında başladı.Özel sponsorlu bu festivalin başkanı Victor Silakong, bu filmin gösterime girememesine üzüldüğünü, yasanın bazı yanlarının kafa karıştırıcı olduğunu ve olaylara bir çözüm getirmediğini düşündüğünü, konuşma özgürlüğünden bahsedilen bir dönemde bunun olmaması gerektiğini düşündüğünü sözlerine ekledi.
Yorumlar
 • Sinemanın özgürlük olduğunu anlayamamış insanlara aslında cevap vermek bile yanlış ama yinede dayanamayıp yazıyorum ve diyorum ki duygularını bastırmış ve duygularını kabullenemeyen insanlara göre de bir çok film var onları izleyin ve ufkunuz genişlesin...

 • bzafery sana katılıyorum... Ahlaki değerlerimizi hiçe sayan çalışmaları sırf özgürlük adı altında ülkemize soktuğumuzdan, gençlerimizi yok oluşa sürükleyip duruyoruz... insanların zihin sağlığını, beden sağlığını bozan böyle sapık davranışlara daha ne kadar katlanmak zorunda kalacağız...?

 • Yasaklayanları tebrik ediyorum. Ne demek sinema özgürlük demek??? Böyle saçma şey mi olur??? İnsanı insanlığından çıkartan şeylerin özgürlüğü nasıl bir özgürlüktür??? Filmin yasaklanmasını kınayanları kınıyorum. Onlar insan için, toplum için, gelecek nesiller için ne istediklerini bilmiyorlar...

 • Sansür çok saçma olmuş. Yayınlanması gerekiyordu sinema özgürlük demek sinema hayatta dile getirilemeyeni dile getirmek demek bence büyük bir kayıp olmuş. İnsanların eşcinsellere bu kadar önyargılı yaklaşmasını anlamak mümkün değil onlara da saygı duymak zorundayız içimizde yaşıyorlar bu filmi sansürleyenleri kınıyorum..

 • hazır değiller demek ki...bizde yayınlansa da tepki olurdu...insanımız hazır değil...genel olarak konuşursam, yayınlansa olay olur...bu tarz filmler bana ters düşünce olarak, o ayrı mesele...ama yayınlanırsa bişey demem...izlemem olur biter...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Oscarlı Kate iddialı geliyor Oscarlı Kate iddialı geliyor

  Kate Winslet ve Saoirse Ronan, Ammonite filminde lezbiyen aşıkları canlandıracak.

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir