13 Mayıs 2003 23:41

Gay Film Ödülleri Dağıtıldı

Uluslararası Gay Film Ödülleri, geçtiğimiz günlerde Hollywood'da dağıtıldı. Uluslararası Gay Film Ödülleri, tüm dünyadan bağımsız bir ruhla çekilen filmlere veriliyor. En iyileri ise, uluslararası gay ve lezbiyen film festivalleriyle, eşcinsel basın seçiyor. Ödüllere ağırlığını koyan filmlerden Y Tu Mama Tambien (Ananı da) geçen sene Bağımsız Filmler Festivali'nde gösterilmişti. En iyileri aşağıda görebilirsiniz:The Cockettes/ En İyi Uzun Metraj- Gay Basını Ödülü Far From Heaven/ En İyi Uzun Metraj- Amerikan Gay Film Festivalleri Ödülü Y Tu Mama Tambien/ En İyi Uzun Metraj Far From Heaven / En İyi Uzun Metraj- Uluslararası Gay Film Festivalleri Ödülü Lan Yu/ En İyi Uzun Metraj Lezbiyen FilmiY Tu Mama Tambien/ En İyi Uzun Metraj Lezbiyen Filmi- Gay Basını ve Gay Film Festivalleri ÖdülüKissing Jessica Stein İyi Uzun Metraj- Gay Basını ve Gay Film Festivalleri Ödülü
Yorumlar
 • ama yukarda iki film için "gey ve lezbiyen" değil, sadece "lezbiyen" filmi denilmiş. Bu -peki, tamam- yanlış olmasa bile eksik bir çeviri olmalı. Elbette gey ve lezbiyenler birlikte, böyle bir ayrım yapmadan seçim yapıyorlar ama "Lan yu" ve "Y Tu Mama Tambien" için "En İyi Uzun Metrajlı Lezbiyen Filmi" demek doğru bir tanım olmasa gerek. Bunun da Türkçeye çeviri sırasında yapılmış bir dikkatsizlik olduğunu sanıyorum. Demek istediğimi anlabildim mi?

 • herhangi bir ceviri sorunu yok. gey ya da lezbiyen kuruluşları filmleri gey ya da lezbiyen diye ayırmadan daha çok bağımsız olmalarına dikkat ederk seçiyorlar. yani geyler gey filmi,lezbiyenler de lezbiyen filmi seçer diye bir kuralları yok.

 • bunun çağdaşlıkla alakası olamamakla birlikte (insan dahil tüm canlılar her zaman eşcinsel eğilimler göstermişlerdir; insana bu içgüsüsünü "ayıp/günah saymak" ancak dini kurumların etkinleşmesinden sonra -ve özellikle de son birkaç yüzyılda- "öğretilmiştir" kanımca...neyse) ödüllerle ilgili yorumlarıma gelince: The Hours'a neden yer vermemişler acaba? :) Sanırım buradaki çeviriyle ilgili bir sorun var. Ne "Lan Yu" ne de "Y Tu Mama Tambien" lezbiyen filmi değiller. Her ikisi de festivaller aracılığıyla Türkiye'de gösterilmiş gey filmleri. Hatta Y Tu Mama Tambien tam olarak gey temalı bir film bile sayılmaz. Film boyunca ancak bir alt metin olarak işlenen eşcinsellik, sonunda iki karakterin bir kez birlikte olması ve bunun arkadaşlıklarını da bitirmesi şeklinde işleniyor. Film bu sene "En İyi Özgün Senaryo" dalında Oscar adayı aynı zamanda.Her neyse, son olarak ben bir kez daha 4 dalda Oscar adayı Far From Heaven'ın ülkemizde gösterilmesi dileğimi yenilemek isterim son olarak.

 • Dimi cagdaş olacaz erkek erkeğe sevişicez kızkıza düzüşücez ulan cağdaşlık bumuduR?

 • SuLoOo cunku sen bır gerıkafaısın....

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

  Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

 • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

  Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

  Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir