20 Aralık 2011 01:00

Gelecek Uzun Sürer’e FIPRESCI ödülü

Özcan alper'in bol ödüllü filmi 'Gelecek Uzun Sürer', 16. Uluslararası Kerala Film Festivali’nde FIPRESCI’nin verdiği En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

Dünya prömiyerini 36. Toronto Film Festivali’nde yapan, Özcan Alper’in ikinci uzun metrajlı filmi Gelecek Uzun Sürer, 9-16 Aralık tarihlerinde Hindistan’da gerçekleştirilen, 16. Uluslararası Kerala Film Festivali’nde FIPRESCI’nin (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) verdiği En İyi Film Ödülü’nü kazandı.

11 Kasım’da sinemalarda vizyona giren ve gösterimi devam eden Gelecek Uzun Sürer, son olarak geçtiğimiz ay yapılan 2. Uluslararası Malatya Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Müzik ödüllerini kazanmıştı.

Filmde ağıtlar üstüne araştırma yapan Sumru’nun ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk konu ediliyor. Filmin başrollerini Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan ve Osman Karakoç paylaşıyor.

Gelecek Uzun Sürer, Eylül ayında Türkiye prömiyerini yaptığı 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Yılmaz Güney Jüri Özel ödülü başta olmak üzere SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ödüllerini kazanmış ve filmdeki rolüyle Durukan Ordu da En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

İlk filmi Sonbahar’la yurtiçi ve yurtdışında 30’dan fazla ödül alan Özcan Alper’in senaryosu da kendisine ait olan ikinci filminin yapımcılığını Almanya (UNAFILM) ve Fransa’yla (ARIZONA FILMS) beraber NAR FİLM üstleniyor.

Geçtiğimiz sene İstanbul, Diyarbakır, Van ve Hakkari kırsalında gerçekleştirilen Gelecek Uzun Sürer’in çekimleri toplam sekiz haftada tamamlandı. Film T.C. Kültür Bakanlığı, EURIMAGES, CNC (Fransa), NRW (Almanya), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Sur Belediyesi ve Van Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.


FİLMDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ..

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir