25 Ocak 2016 23:10

Gelecekte gerçekleşebilecek 4 bilim kurgu filmi

Daha önce örneklerini gördük, peki neden bu filmler de gerçek olmasın?

Bilim kurgu filmleri bizi, yıllardır hayal gücümüzün bile şaşkınlıkla izlediği dünyalara götürüyor. Her seferinde düşünüyoruz “gerçekten böyle olabilir mi?” diye. Aslında olabilir. Örnekleri tarihte yaşandı. Örneğin; 1929’da çekilen “Woman in the Moon” filmi! Filmde, uzay yolculuğu konu alınıyordu. O tarihlerde insanlara, bu düşünce gerçekten fazla fütürist ve gerçek dışı gelmişti.

Bir diğer örnek ise; 1968 yılında çekilen “2001: A Space Odyssey” filmi. Usta yönetmen Stanley Kubrick tarafından çekilen ve çığır açan filmde, bugün hepimiz için normal bir teknoloji olan tablet bilgisayarları, dünya ilk kez gördü. Ancak Apple iPad yapımına 2010’da, yani filmden tam 42 sene sonra başladı.
Martin Cooper dersek, birçoğunuz kim olduğunu bilmeyebilir. Kendisi cep telefonunu icat eden kişidir. Kendisine sorulduğunda, bu icat için ilhamını “Star Trek III: The Search for Spock” filminden aldığını söylemiştir. Film ise 1984 yılında çekilmiştir.
Şimdi bir kere daha düşünün. Son yıllarda izlediğimiz bilim kurgu filmlerinin ileride bir tarihte gerçekleşme imkanı hiç mi yok? Bizce var. İşte gerçekleşmesi en olası olan, yakın tarihte çekilmiş bilim kurgu filmleri.

District 9
Film dünyada yaşayan uzaylılarla ilgiliydi. Dünyadan olmayan varlıkların, dünyamızda mülteci gibi yaşamak durumunda kalmaları ve bizim, korkumuzdan barış içerisinde değil de, baskı kurarak onlarla iletişim kurma halimiz, kulağa çok imkansız gelmiyor.

Terminator
Son yıllarda robotik çalışmalarındaki gelişmeler oldukça hızlı ilerliyor. Neredeyse uçuşa geçmiş bir teknoloji diyebiliriz. O zaman pop kültürün en sevilen filmlerinden olan “Terminator” neden gerçekleşmesin?

Minority Report
Spielberg’in fütürist suç draması türündeki filmin konusu, suçları daha gerçekleşmeden görebilen bir teknoloji sayesinde, olaylar yaşanmadan suçluları yakalayabilme üzerine kuruluydu. Şu anda saniyelerle sosyal medyadan haber alıyor, yazıyor ve yolluyoruz. Şehirlerin her metre karesi kameralarla dolmuş vaziyette. Kimliklere ve pasaportlarımıza çipler takılıyor. Bütün bunları hesaba katarsak olayları daha farklı görmeye başlayabiliriz.
Interstellar
Bu film, diğer filmlerden daha yeni. Ancak konu bize pek yeni gelmiyor. Bir bilim kurgu filmi olmasına rağmen, gerçekleşme olasılığı en yüksek öykü, bu gibi görünüyor. İklim değişiklikleri, depremler, seller, soyu tükenen hayvanlar ve tükenen doğal kaynakları düşündüğümüzde, dünya için bir süredir tehlike çanları çalıyor diyebiliriz. Birçok ülkenin (Amerika, Rusya, Çin) şimdiden, alternatif gezegenlerin varlığını araştırdıklarını biliyoruz. Hatta en büyük ümitlerinin Mars gezegeni olduğunu da. Ancak böyle bir olasılıkta, tüm dünya popülasyonunu götüremeyeceklerini de tahmin edersiniz.


ZEYNEP ELMAN
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  • Dakota Johnson festivale damga vurdu Dakota Johnson festivale damga vurdu

   Marakeş Film Festivali’nin jürisinde yer alan genç oyuncu Dakota Johnson güzelliğiyle festivale damga vurdu.

  • Efsane filmler hakkında bilinmeyen gerçekler Efsane filmler hakkında bilinmeyen gerçekler

   Mutlaka aralarından bazılarını izlemişsinizdir ama eminiz ki bu bilgileri bilmiyorsunuz. İşte ünlü filmlerin perde arkasından eğlenceli ve bir o kadar da şaşırtıcı bilgiler...

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir