6 Ağustos 2010 00:00

Genç Sinemacılar İstanbul'a toplanıyor!

“International Teen Shorts Film Festival”, tüm dünyadan yarışma kapsamında gösterim şansı bulan 60’a yakın genç yönetmeni ağırlıyor.

Kültür Sanat Girişimleri bünyesinde düzenlenmekte olan ITS’FF projesi, AB Eğitim ve Gençlik fonları tarafından destekleneniyor.

Kültür Sanat Girişimleri Derneği’nin bu yıl ilk kez düzenlediği festival kapsamında, çeşitli ülkelerden 13-19 yaş arası sinemacılar İstanbul’da buluşacak. 24 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında Beyoğlu Sineması’ndaki gösterim programıyla eş zamanlı yürütülecek atölye çalışmaları, Ceylan Özçelik, Selim Demirdelen, Ümit Ünal, Selim Evci, Alexander Brondsted, Antonio Tublen, Krister Linder gibi çeşitli eleştirmen, yönetmen ve müzisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek. Kısa adıyla ITS’FF’in amacı, bir kısa film festivali olmaktan öte İstanbul’lu genç sinemaseverleri kısa film alanında uluslararası platforma taşımak.

Genç yönetmenlerin filmlerinin; Go Slow, The Smallest Girl Ate the Biggest Apple, Welldone olmak üzere yarıştıkları üç kategori arasından seçilen bir filme; Altın Elma, kategori birincilerine ise; Kırmızı Elma yani elma şekeri verilecek. Ayrımcılık, çevrecilik ve engellilik açısından başarılı bulunan 3 film mor, kırmızı ve beyaz elmalar ile çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları tarafından ödüllendirilecek. Yarışma dışı bölümde ise çeşitli yönetmenlerin gençlik dönemlerinde çektikleri kısa filmler gösterilecek. Konuk yönetmenlerin eşliğinde düzenlenen atölye çalışmaları herkesin katılımına açık olacak. Yarışma dışı kalan eserler de gene bu bölümde gösterim şansı bulacak.

Bir yıl önce kurulan Kültür Sanat Girişimleri kendini, yaratıcı zekâya hizmet etmek ve bu zekanın kendini gerçekleştirmesini kolaylaştırmak amacıyla dernekleşmiş 110 kişiden oluşan bir proje motoru olarak tanımlıyor. Farklı alanlardan gönüllü ve profesyonellerin bir araya gelmesiyle oluşan Dernek, ekibinde reklam, halkla ilişkiler ve organizasyon uzmanlarını da barındırıyor.

Gençlik faaliyetlerine yönelik destek sistemlerini güçlendirmek ve bu alanda hizmet veren sivil toplum kuruluşlarının kapasitesini arttırmak da KSGD’nin bu projeyle gerçekleştirmeyi planladığı dolaylı hedefleri arasında. Bu doğrultuda, festival süresince ve hazırlık aşamasında proje finansmanı, çeşitli fonlar ve özel sektörle sponsorluk ilişkileri konularında bilgi ve tecrübe paylaşımı KSGD’nin ITS’FF kapsamında düzenleyeceği seminerlerin konusunu oluşturacak.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir