25 Eylül 2009 10:12

Genç Türkiye Sineması

Rotterdam Film Festivali'nde Genç Türkiye Sineması bölümü dikkat çekiciydi...

Bu sene 38.'si düzenlenen Rotterdam Film Festivali'nin en çok dikkat çeken bölümlerinden biri Altyazı işbirliğiyle hazırlanan 'Genç Türkiye Sineması' oldu. Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim) ve Masumiyet (Zeki Demirkubuz) gibi, 90'lar Türkiye sinemasına damgasını vuran filmlerin gösterimlerinin yanı sıra festivalde dünya prömiyeri gerçekleştirilen Kara Köpekler Havlarken (Maryna Gorbach, Mehmet Bahadır Er), Sonbahar (Özcan Alper), Tatil Kitabı (Seyfi Teoman), Fırtına (Kazım Öz) gibi ilk ya da ikinci filmlerini çeken genç yönetmenlerin filmlerinin de bulunduğu program, Altyazı'nın 'Genç Türkiye Sineması' üzerine hazırlamış olduğu bir kitapçık ile birlikte sunuldu.Festival kapsamında ayrıca ünlü film eleştirmeni Howard Feinstein moderatörlüğünde bir Genç Türkiye Sineması paneli gerçekleştirildi. Altyazı'dan Övgü Gökçe ve Fırat Yücel, yapımcı Serkan Acar, yönetmen Seyfi Teoman ve Hollandalı eleştirmen André Waardenburg'un katıldığı panelde, Türkiye'nin 90'lardan itibaren içinde bulunduğu sinema iklimi ve yakın dönemde canlanan sinema sektörü tartışıldı. Son yıllarda ilk filmlerini çeken yönetmenlere sağlanan devlet desteği ve bu desteğin niteliği, dağıtım ve gösterim olanakları, hikaye ve dil konusunda öne çıkan eğilimler tartışılan konular arasındaydı. Panel, sinema yazarlarının Türkiye'de genç bir sinemanın oluşmasına ilişkin değerlendirmeleriyle yapımcı ve yönetmenlerin deneyimlerini birleştiren ve Türkiye sinemasının bugünü ve geleceğine ışık tutan verimli bir tartışma ortamı sağladı.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir