22 Mart 2016 17:00

Gerçek Anlamda ‘Bayılarak’ İzleyeceğiniz Türk Korku Filmleri

Tek başına izleyemeyeceğiniz, korkuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz 10 Türk korku filmi.

Drakula İstanbul’da (1953)

Film, Ali Rıza Seyfi’nin Kazıklı Voyvoda adlı romanından uyarlanmıştır. Az bir bütçeyle çekilmesine rağmen, ustaca sahneler yakalayan filmin yönetmen koltuğunda Mehmet Muhtar oturmaktadır. Film ayrıca Amerika’da düzenlenen bir festivalde gösterilmiş ve ayakta alkış almıştır. Filmin senaristliğini Ali Rıza Seyfi danışmanlığında Ümit Deniz üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Turgut Demirağ yapmıştır. Filmde Atıf Kaptan, Annie Ball, Bülent Oran, Ayfer Feray, Cahit Irgat ve Münir Ceyhan gibi isimler rol almıştır. Film, Drakula’nın (Atıf Kaptan) avukatlığını yapan Azmi’nin (Bülent Oran) başından geçen olayları konu almaktadır. Azmi, Drakula’nın avukatlığını üstlenmiştir. Bu yüzden Romanya’ya gider. Bir otele yerleşen Azmi’ye Kont Drakula’dan bir mesaj vardır. Mektupta ona kendi şatosuna götürecek arabanın yerine tarif eder. Kont Drakula’nın şatosuna vardığında onu kapıda Dracula karşılar. Biraz dinlendikten sonra hukuksal işlemler için konuşmaya geçtiklerinde elindeki kalemi yanlışlıkla eline batıran Azmi’nin eli kanar ve Drakula kanını emmemek için kendini zor tutar. Azmi şatonun gizli odalarını gezmeye başlar ve tabutlarla dolu bir oda görür. En son tabutta Kont Drakula yatmaktadır. Farkedilmediğini zannederek bir odaya saklanır fakat Drakula onu görmüştür ve kanını içmeye başlar, ancak Drakula’nın uşağı Azmi’nin üzerine sarımsak atar ve hayatını kurtarır ancak bu kendi ölümüne sebep olur. Zar zor kaçan Azmi İstanbul’a döner ancak yalnız değildir. Kont Drakula’da İstanbul’a gelmiştir. Bu Türk klasiklerinden biri sayılan korku filmini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 7.0
Ölüler Konuşmaz Ki (1970)
1970 yapımı korku filmidir. Filmin yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini Yavuz Yalınkılıç üstlenmiştir. Filmde Sema Yaprak, Kerem Mertoğlu, Oya Evintan, Doğan Tamer, Jireyir Çarkçı, Giray Alpan, Sırrı Elitaş, Hayriye Gönül, Ali Çolpan, Aytekin Akkaya, Ahmet Sert gibi isimler rol almıştır. Filmin konusu ise, Adem Bey’in vasiyet etmesi üzerine malikanesi misafirhane olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kasabalıların tekinsiz olarak bahsettiği misafirhanede yalnızca Kahya Hasan yaşamaktadır ve garip davranışlarıyla konaklamak üzere gelenleri ürkütmektedir. Ancak misafirleri bekleyen asıl tehlike her ayın 15’inde mezarından kalkıp gelen bir hortlağın malikaneye yaptığı ziyaretleridir. Bu Türk korku klasiklerinden sayılabilecek filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 5.3
Şeytan (1974)
ABD yapımı ‘Şeytan’ filminin Türk versiyonudur. Film Türk korku filmi sinemasının ilk örneklerindendir. Filmin yönetmenliğini Metin Erksan üstlenmiştir. Filmin senaristliğini, Yılmaz Tümtürk yapımcılığını ise Hulki Saner üstlenmiştir. Filmde Canan Perver, Cihan Ünal, Meral Taygun, Agah Hün, Erol Amaç gibi isimler rol almıştır. Film, Gül (Canan Perver) adındaki bir kızın içine şeytanın girmesini konu alır. Gül’ün anne ve babası ayrılmanın eşiğindedir, sürekli tartışma yaşayan çift, Gül’ün doğum gününe babasının gelmemesi ile yeniden tartışmaya başlarlar. Anne babasının durumu yüzünden psikolojik sorunlar yaşadığı zannedilen Gül’ün aslında içine şeytan girmiştir. İmam ve Tuğrul Bilge Gül’ün içine giren şeytanı çıkarmak için türlü uğraşlara gireceklerdir. Ancak şeytanın da İmam ve Tuğrul’a çeşitli oyunları olacaktır. Ancak İmam’ın da yardımıyla şeytanın oyunlarına gelmezler. Şeytan, Gül’ün içinden çıktığında Tuğrul Bilge’nin içine girer, Şeytan Tuğrul’un bedenini ele geçirmeden kendini camdan atar ve ölür. Şeytan ise yine azamlar dünyasına döner. Gül, bu olanları hatırlamaz ve normal hayatına geri döner. Günümüz izleyicilerini tatmin etmese bile 1974 yıllarında ses getiren, ilk korku filmi denemelerinden olan Şeytan’ı izlemenizi öneririz.
IMDb: 4.6
Karanlık Sular (1995)
Uluslararası sanat çevrelerince tanınan sayılı Türklerden biri olan Kutluğ Ataman’ın 1995 yılında vizyona giren filmidir. Filmin yapımcılığı ve senaristliği de Kutluğ Ataman’a aittir. Film, birçok festivalde gösterilmiş ve birçok ödül kazanmıştır. Filmde Gönen Bozbey, Metin Uygun, Daniel Chace, Eric Pio, Haluk Kurdoğlu, Tülin Oral, Semiha Berksoy, Cevat Kurtuluş ve Beste Çınarcı gibi isimler rol almıştır. Lamia Hanım evlilik dışı ilişkisinden olan oğlu Haldun’u denizde kaybettiğini düşünmektedir. Esrarengiz bir Amerikalı olan Ritchie Hunter, Lamia Hanım’la ilişkisini ilerletip ona aslında oğlunun yaşadığı haberini verir. Ancak Hunter aslen Haldun’un bulmuş olduğu eski ve mistik bir parşömenin peşindedir. Ayrıca parşömeni tek ele geçirmek isteyen de Hunter değildir. İstanbul’un eski sokak aralarında ve şehrin karanlık taraflarında gizli bir tarikat lideri ve küçük bir vampir prensesi de parşömenin peşindedir. Bu heyecan dolu korku filmini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 5.8
Küçük Kıyamet (2006)
2006 yapımı Türk korku filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda, Taylan Birader olarak bilinen Yağmur Taylan, Durul Taylan oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Hayrı Aslan, senaristliğini ise Doğu Yücel üstlenmiştir. Filmin müziklerini Kevin Moore üstlenmiştir. Filmin konusu ise, İstanbul’da ard arda yaşanan depremler Bilge’nin (Başak Köklükaya) psikolojisini gittikçe bozmakta ve Bilge’nin ciddi travmalar yaşamasına sebep olmaktadır. Bu yüzden de eşi, çocukları ve yeğenleriyle İstanbul’u terk ederek deprem bölgesi olmayan bir güney kasabasına yerleşirler. Ancak bu kez de başka esrarengiz olaylar meydana gelecek ve bastırdıkları korkuları tekrardan su yüzüne çıkacaktır. Gerilimi ve korkuyu başarılı bir şekilde harmanlayan bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.3
Gen (2006)
7 Nisan 2006 yılında gösterime giren film korku-gerilim türünde bir sinema filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Togan Gökbakar oturmaktadır. Ayrıca Togan Gökbakar’ın ilk uzun metrajlı filmidir. Filmin yapımcılığını Murat Toktamışoğlu ve Kemal Kaplanoğlu üstlenmiştir. Filmin senaristliğini ise Murat Toktamışoğlu, Güray Ölgü ve Alper Mestçi üstlenmiştir. Filmin başrollerinde; Doğa Rutkay, Mahmut Gökgöz, Haldun Boysan, Yurdaer Okur ve Sefa Zengin vardır. Psikiyatr Deniz, tenha bir akıl hastanesine tayin olur. Hastaneye gelir gelmez bir hastasının intiharı ile karşılaşan Deniz, olayı araştırmak üzere gelen polisleri kötü hava şartları yüzünden hastanede misafir etmek durumunda kalır. Telefon hatlarının da hasar görmesiyle iletişim tamamiyle kopacak ve çok geçmeden hastanede akıl almaz cinayetler baş göstermeye başlayacaktır. Bu gerilim dolu filmi izlerken kalp atışlarınıza engel olamayacaksınız.
IMDb: 3.8
Musallat (2008)
2008 yapımı Türk korku filmidir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Alper Mestçi üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Banu Akdeniz üstlenmiştir. Elif’i (Türkü Turan) hayatı boyunca sorunlar ve aksilikler peşini bırakmamıştır. Genç bir öğretmen olan Elif hayatıyla ilgili çok önemli bir şeyi öğrenecektir. Yaşadığı tüm bu sorunlar, hatırlaması imkansız olan bir hatadan kaynaklanmaktadır. Yanlış zaman ve yanlış yerde yapılan bir büyü, çözülmesi mümkün olmayan o büyük hatanın ta kendisidir. Tülay Bursa, Başay Okay, Zeliha Güney, Selim Gürata, Ozan Öğüt, Saliha İplikçi, Koray Şahinbaş, Sinem Öcalır, Levent Beceren gibi isimlerin yer aldığı filmde, Elif’in hayatını izlerken nabzınızı kontrol etmeden duramayacaksınız.
IMDb: 6.3
Semum (2008)
Türk korku filmi denilince akla gelen ilk isimlerden olan Hasan Karacadağ’ın yönetmenliğini, yapımcılığını ve senaristliğini üstlendiği 2008 yapımı korku filmidir. Film 334 bin 168 kişi tarafından izlenmiştir. Filmde, Ayça İnci, Burak Hakkı, Cem Kurtoğlu, Sefa Zengin, Bahtiyar Engin gibi isimler rol almıştır. Film Canan (Ayça İnci) ve Volkan (Burak Hakkı) çiftinin aldıkları yeni bir ev ile hayatlarının değişmesini konu alır. Canan da sebebi bilinmeyen bir şekilde gariplikler görünmeye başlar. Şeytanın sadık hizmetkarı Semum, Canan’ı hedef seçmiştir ve gittikçe Canan’ın bedenine hükmetmeye başlar. Karanlık ve şeytani bir film olan Semum siz korku severlerin, korkuyu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak.
IMDb: 5.8
Ses (2010)
5 Mart 2010’da vizyona giren Türk korku filmidir. Filmin yönetmenliğini Ümit Ünal yapmıştır. Filmin senaristliğini Uygar Şirin, yapımcılığını ise Ersan Çongar üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Selma Ergeç ve Mehmet Günsür vardır. Film Derya (Selma Ergeç) adlı bir kadının duyduğu gaipten sesler ile hayatının sapa sarmasını konu alıyor. Bir bankanın çağrı merkezinde çalışan Derya, annesi ile birlikte yaşamaktadır. Birdenbire duymaya başladığı ses hayatını mahvetmeye başlar. Başlarda duymamazlığa gelmesine rağmen, kısa zamanda hayatını kontrol etmeye başlar. Ses, Derya’dan patronu Onur’u takip etmesini söyler ve olaylar gittikçe karmaşık bir hal almaya başlar. Gerilim dolu bu film siz korku sever izleyicilerimizi karanlığın içine doğru sürükleyecek.
IMDb: 5.1

Dabbe: Cin Çarpması (2013)
2013 yapımı Türk korku filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Hasan Karacadağ üstlenmiştir. Film Dabbe: Bir Cin Vakası filminin devam filmi olma özelliğini taşımaktadır. Film Türkiye’de 422 bin 747 kişi tarafından izlenmiştir. Film, Muğla’da cinleri kullanarak define bulmuş bir köyün lanetini ve karanlığını beyaz perdeye aktarmıştır. Kıbledere köylüsü olan Kübra, kına gecesi günü cinlerin saldırısına uğramış ve bedeni cinler tarafından kontrol edilmeye başlanmıştır. Kübra’nın çocukluk arkadaşı, aynı zamanda da psikiyatr olan Ebru köyün bilinen en ünlü cinci hocası Faruk ile arkadaşını kurtarma işine girişir. Din ile bilimin bu çekişmesi gerçeklerin yavaş yavaş ortaya çıkmasıyla, dehşete dönüşmeye başlar. Her anı korku dolu bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.1

Bu da ilginizi çekebilir:
Yalnız İzlemeye Cesaret Edemeyeceğiniz En İyi Korku Filmleri!


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir