25 Eylül 2009 10:12

Giovanni Scognamillo: Sinemaya Adanmış Bir Ömür

Aylin Ünal'ın Giovanni Scognamillo: Aşk ve Korku adlı kitabı Hayal-Et Sinema Kitaplığı etiketiyle piyasaya sunuldu.

"Beyoğlu adlı bir kız der Giovanni Scognamillo, aşık olduğu kadını anlatırken. Kendisi de aslında Beyoğlu gibidir. Sayısız insanın hayatına tanıklık ederken, bir o kadar coşkuyu ve acıyı içinde barındırır. Buna rağmen çoğu zaman da suskun kalır. Giovanni'yi anlatmak Beyoğlu'ndan bahsetmeye benzer." Aylin ÜnalAylin Ünal bu kitabında Giovanni'nin aşk, dans, müzik, resim, gizemcilik, edebiyat ve en önemlisi de sinemayla nasıl tanıştığını, ne hissettirdiklerini, ona kazandırdıklarını ve kaybettirdiklerini, dönemin değerlerini ve Levanten olmayı Giovanni Scognamillo'nun içten yorumlarıyla birlikte bizimle paylaşıyor.Yazar aynı zamanda Giovanni'nin hayatından sunduğu kesitlerle Pera'dan Beyoğlu'na uzanan tarihsel bir süreci de ortaya koyuyor. Kitabın Arka Kapak Yazısı"Giovanni, çok az sayıda olan harika insanlardan birisidir. Sadece yazar olarak değil. Benim için Giovanni aynı zamanda bir düşünür, felsefeci. Benim sanata, edebiyata bakışımı belirleyen önemli insanların başında geliyor. Onunla oyuncaklara bile bakışım değişti. Ben çizgi romanları onunla daha çok sevdim. Edebiyatı daha çok sevdim." Metin Demirhan"Giovanni sinemalarda büyüdüğü, sinemalarda yetiştiği için tam bir sinemacı ve filmci oldu. Dünya sinemasının çok iyi bilen biriydi. Örneğin 1956'da çekilmiş bir x filmi kameramanına kadar, oyuncusuna kadar takip eden, bilen kişiliği vardı. Bir defa her şeyden önce Giovanni tam bir entelektüeldir. Çok okumuştur. Filozoftur. Kimsenin arkasından konuşmayan, içine kapanık, dedikodu yapmayan tamamen kendine kapalı, tamamen kendini okumaya vermiş bir kişi. Bu özellikleri tabii hemen yaklaşınca fark ediliyor. Fark ettikten sonra da etki altında kalıyorsunuz zaten. Kendisi bilgiyi düşünen kişi. Bana kalırsa günümüzde artık nesli tükenenlerden bir tanesi." Türker İnanoğlu"Beklediğim gibi bir baba. Bunu söyleyeyim. Bu her şeyi açıklıyor." Sandra Scognamillo"Benim de dostlarımdan biri Giovanni'dir. Kişi, görüş birliğine vardığı insanlarla dostluk kurar. Yani onunla ortak bir ilgi alanım da var: Sinema. Herkesle böyle ortak bir ilgi alanım yok. Ve tabii zaman da çok önemlidir dostluklarda. Çok kişi vardı ama çoğunun fikirleri zamanla değişti. Giovanni ise tanıdığım zaman nasılsa hala aynı. Çok şeyler yaptı, o ayrı. Fakat aynı kişi. Hiç değişmedi. Ben de değiştiğimi zannetmiyorum. Bunun için bugüne kadar Giovanni benim değişmez dostum haline geldi. Eğer ben bir sinema yarışmasına jüri üyesi olsam gözüm kapalı yerimi Giovanni'ye terk edebilirim. O bir fenomen!" Rekin Teksoy"Giovanni Scognamillo, Türkiye'nin, İstanbul'un, Beyoğlu'nun yakın tarihinin ve 1917'de ilk konulu filmler çekilmeye başlandığına göre de neredeyse tüm Türk filmleri tarihinin en yetkin tanığı ve belleğidir." Hakan Sonok"Giovanni gibi bir dostum olduğu için çok şanslıyım. Kısaca bu dostluğu tanımlamak gerekirse, aslında ikimiz de ışıklı bir sahnede gibiyiz. Giovanni, Chaplin'i bense büyümeye çalışan küçük bir kızı oynuyorum." Nalan Söylemez GIOVANNI SCOGNAMILLO RÖPORTAJI İÇİN TIKLAYIN!
Yorumlar
 • Felsefi yaklaşımlarıyla benide etkileyen biri.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

  Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

 • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

  Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

  Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir