25 Eylül 2009 10:12

Gökten Ödüller Düştü!

3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde ödül kazananlar belli oldu...

Altın Karagöz Film Yarışması'nda ödüller sahiplerini buldu. Ödüller jürilerin ağırlıklı olarak kitle sinemasına destek vermeyi tercih ettiği gibi bir sonuç çıkardı. En azından festival filmlerinin dışında kalan yapımların ödüllendirilmesi dikkat çekiciydi. Mesela "En İyi Film" ödülü için başka filmlerin adı geçerken, Gökten Üç Elma Düştü bu önemli ödüle uzandı. Ve fakat gösterim sonrası çok beğenilmediğini hissettiğimiz (ve şaşırdığımız) Hayatın Tuzu'nun da ödül alması sevindirici oldu. Derviş Zaim'in ise Nokta ile "En İyi Yönetmen" ödülünü fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz. Bu arada uluslararası jüri de, festival filmlerinden uzaklaşarak "En İyi Film" ödülünü bir tür filmi olan İz Sürücü'ye verdi. Kolaj niteliğinde olsa da, kült olmaya çok müsait bir yapım. Avrupa sineması Wanted filmine (Chuck Palahniuk'a selam vermeyi ihmal etmeden) karşılık veriyor.Kısa film alanında, diyalogsız Tek Notalık Adam ana ödülü, Açık Rüya ise jüri ödülü kazandı. Aynı sıralama uluslararası yarışmada, Acımasızlık ve Sekans 01-Plan 2 şeklinde dağıtıldı. Ödüle uzanmayan kısa filmler arasında da çok sıkı filmler olduğunu hatırlatalım.Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde kırmızı halı geçişi ile başlayan tören, beyaz perdenin ünlü simalarını bir araya getirdi. Tiyatro ve sinema oyuncuları Güner Özkul ile Korhan Abay'ın sunduğu geceye Hülya Koçyiğit, İzzet Günay, Fikret Hakan, Cihat Tamer, Müjdat Gezen, Cahit Berkay, Derviş Zaim, Atilla Saral, Kürşat Alnıaçık, Hatice Aslan, Nilüfer Açıkalın, Erdal Beşikçioğlu, Murat Han, Ismail Hacıoğlu, Mazlum Çimen, Osman Sınav, Aydın Bulut, Eşyan Özhim ve Açelya Elmas gibi çok sayıda sanatçı ile ünlü yönetmen ve senaristler katıldı.Ulusal YarışmaEn İyi FilmGökten Üç Elma DüştüJüri Özel ÖdülüHayatın TuzuEn İyi YönetmenDerviş ZaimEn İyi Erkek OyuncuFırat TanışEn İyi Kadın Oyuncu Nesrin CavadzadeSİYAD En İyi Film ÖdülüDilber'in Sekiz GünüUluslararası YarışmaEn İyi Filmİz SürücüEn İyi Yönetmen Stefan Arsenijevic-Aşk ve SuçlarEn İyi SenaryoTeresa Prata-Uyurgezer ÜlkeSiyad En İyi Film ÖdülüDiyetEn İyi Erkek OyuncuLasse Pöysti-ThomasEn İyi Kadın OyuncuKathryn Worth-İlgisiz
Yorumlar
  • en iyi filmle jüri özel ödülü haketmeyen filmlere gitmiş.ulusal yarışmada daha iyi filmler vardı.en iyi erkek oyuncu ile kadın oyunu ödüllerini fırat tanış ve nesrin cevadzade sonuna kadar haketmişlerdi.Acaba ne zaman fırat tanışın oyunculuğunun kıymeti bilinecek.O bir şey değil sır çocuklarındaki rolüyle antalyada altın portakal aldığı zaman iki yıl işsiz gezmiş.yetenekli insanlara sektörün ne kadar değer verdiği ve önünü kesmek için neler yaptığı ortada.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir