4 Ekim 2012 00:00

Görsel efektlerin arkasındaki Türk sanatçı

Altı yılı aşkın süredir, Sony Imageworks'te çalışan ve birçok Hollywood projesiyle adından sık sık söz ettiren görsel efekt uzmanı Coşku Turhan, son olarak İnanılmaz Örümcek Adam'da çalıştı.

On yıldır hayatını Los Angeles'ta sürdüren Coşku Turhan yüksek lisansını, George Lucas, Steven Spielberg, Robert Zemeckis gibi isimleri mezun eden ve dünyanın en meşhur film okullarının önde gelenlerinden olan University of Southern California'da (U.S.C.) tamamladıktan hemen sonra kariyerine Sony Imageworks'te başladı.

Şu ana kadar İnanılmaz Örümcek Adam (The Amazing Spider-Man), Yeşil Fener (Green Lantern), Alis Harikalar Diyarında (Alice in Wonderland), G-Force, Kartal Göz (Eagle Eye), Beowulf gibi tüm dünyada ses getirmiş, büyük bütçeli filmlerde çalışmış olan görsel efekt sanatçısı, yıllardır Hollywood rojelerine imzasını atıyor.

Oscar ödüllü görsel efekt yönetmenleriyle çalışan Turhan, deneyimlerini şöyle aktardı: "Tüm dünyanın izlediği bu filmlerde endüstrinin en büyükleriyle çalışmak ve üst düzey sorumluluklar almak hem öğretici hem zorlayıcı, bir Türk olarak da son derece gurur verici."

Sony'de 30 kişilik bir takımın liderliğini yapan Turhan'ın kariyerindeki en büyük hedefi kendi uzun metrajlı filmini çekip vizyonunu sahneye taşımak.
Görsel efekt uzmanı Coşku Turhan, en son İnanılmaz Örümcek Adam'da (The Amazing Spider-Man) bilgisayarla canlandırılan karakterlerin ve bu karakterlerin içinde bulunduğu ortamların renklerinden ışıklandırılmasına, dokusundan kompozisyonuna, sahnelerin gerçekçi görünmesini sağlayacak birçok aşamaya imzasını attı.

Coşku Turhan, izleyicileri, hayal güçlerinin sınırlarını zorlayacak dünyalara götürmenin ve bu dünyaların bilgisayar ürünü olduğunu bir an olsun hissettirmemenin bu işin en zevkli ve en zor kısmı olduğunu söylüyor.

Coşku Turhan'ın şu an çalıştığı proje ise Mart 2013'te vizyona girecek olan "Oz Büyücüsü" (Oz: The Great and Powerful).


ntvmsnbc

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir