25 Eylül 2009 10:12

Gözler Cannes'da!

Dünyanın en prestijli film festivali kapılarını açtı. Jüri başkanı Isabelle Huppert'in konuşması etkileyiciydi...

62. Uluslararası Cannes Film Festivali'nin açılışı Türkiye'de NTV televizyonundan takip edildi. Açılış Töreni'ne katılan konuklar arasında başlangıçta en çok dikkat çeken Altın Palmiye jürisi oldu. Isabelle Huppert'in başkanlığını yaptığı jüride Nuri Bilge Ceylan da var. Bu sene jüri 20 filmi değerlendirecek; filmlerin tamamına yakını beyazperdenin iyi bilinen önemli yönetmenleri tarafından çekildi.Kırmızı halıda jüri üyelerinden sonra dikkat çeken ekip, açılış filmi olan UP'ın yapım ekibi oldu. Amerika'dan gelen sinemacıların heyecanı ve mutluluğu fark edilmeyecek gibi değildi. UP, üç boyutlu bir animasyon ve bu festivali açan ilk animasyon olma özelliğine sahip.Törenin açılış konuşması keyifli ve günceldi. Mali kriz ve filmler üzerindeki etkisi de konuşmanın konuları arasındaydı. Daha sonra jüri üyeleri sahneye geldiler. Şüphesiz üyeler Cannes'ın ödüllerine yabancı isimler değildi. Huppert'in pek çok filmle festivale katıldığı biliniyor."Sinemacılar hayal kurar ve hafızamızı tazeler..." Huppert'in jüri başkanı olarak yaptığı konuşma dikkat çekiciydi. Efsanevi aktrisin konuşması küçük bir sinema dersi gibiydi. Sinemanın amacı ve ihtiyaçları üzerineydi. Huppert'in sıradışı filmlere öncelik vereceği söyleniyor.Daha sonra Bryan Ferry, bir Charles Aznavour şarkısı söyledi. UP'ın ses kadrosunda bulunan sanatçı festivali de resmen açan isim oldu. Bu sene merakla beklenen filmler, usta isimlerin imzasını taşıyor ve Altın Palmiye heyecanı önceki yıllar gibi doruk yapıyor.
Yorumlar
  • Töreni elbette bende canlı izleme fırsatı buldum, jüri başkanının konuşması evet çok güzeldi. Jüri koltuğunda ise bir türk yönetmeni görmek ülkemiz adına gurur verici bişeydi. Mali krizin ise cannes acılışına pek yansıdığını söyleyemem cünkü zaten cannes show ağırlıklı bir festival değil ve sinema yeterince ön plana cıkarıldığı için krizden etkilendiğini sanmıyorum. Her zaman ciddi ve sade bir havası vardır bu festivalin...

  • *işte sinema aşkı işte sinema heyecanı ve kalitesi cannes herzaman beklenenleri karşılar yine karşılayacaktır yaz zamanlarının muhteşem müjdesidir cannes benim için inşallah sinema adına hayat adına hayırlısı olur*ayrıca sen büyük bi adamsın n.b.ceylan

  • çok iyisiniz:)

  • prestij diyor ewet bence sen dikkat etmemişsin gibime geliyor prestijin anlamını öğren.dünyada da dediğim gibi oscar,bafta ve altın küre en prestijli sinema ödülleridir.

  • Evet.Festival ve ödül töreni.evet güzel:D

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir