25 Eylül 2009 10:12

Güneşi Gördüm Oscar Aday Adayı Oldu!

Mahsun Kırmızıgül'ün filmi Güneşi Gördüm Oscar Aday Adayı

2010 yılı için The Academy of Motion Picture Arts and Sciences'ın 96 ülkeden Oscar Ödülleri'nde En İyi Yabancı Film seçilebilecek filmlerinin listesi için davette bulunduğunda ülkemizden 13 film belirlenmişti. Bu liste; Gökten Üç Elma Düştü (Raşit Çelikezer), Güneşi Gördüm (Mahsun Kırmızıgül), Güz Sancısı (Tomris Giritlioğlu), Hadigari Cumhur (Harun Özakıncı), Issız Adam (Çağan Irmak), Karanlıktakiler (Çağan Irmak), Kıskanmak (Zeki Demirkubuz), Mommo Kız Kardeşim (Atalay Taşdiken), Nokta (Derviş Zaim), Pandora'nın Kutusu (Yeşim Ustaoğlu), Sonbahar (Özcan Alper), Usta (Bahadır Karataş) ve 11'e 10 Kala (Pelin Esmer) filmlerinden oluştu. Bu filmler arasından Oscar aday adaylığına, Mahsun Kırmızıgül'ün Güneşi Gördüm filmi seçildi! İlk filmi Beyaz Melek ile gişe rekorları kıran Kırmızıgül'ün ikinci filmi Güneşi Gördüm, ülkemizde tartışmalara sebep olurken filmin Oscar Ödülleri'nde hangi aşamaya kadar yarışacağı merak konusu. Güneşi Gördüm'ün Konusu: Mahsun Kırmızıgül'ün ikinci yönetmenlik denemesi Güneşi Gördüm, kalabalık bir ailenin filmi. Askerin emriyle köylerini boşaltan ve bir kısmı İstanbul'da şansını denerken diğerleri de umudu Norveç'e kaçmakta arayan bir aile bu.Beş kız çocuğun ardından istediği oğla sahip olan Ramo, bir oğlu askere giderken diğeri dağa çıkmış Davut, sert mizaçlı Mamo ve onun kendini hep kız gibi hissetmiş erkek kardeşi Kadri filmin merkezinde yer alıyorlar.Yine çok fazla öykü anlatıyor Kırmızıgül bize. Ama bu kez eklektik durmuyor öyküleri; hepsi bir çatı altında, aynı tema etrafında toplanıyor. FİLMİN KÜNYESİ İÇİN TIKLAYIN!
Yorumlar
  • Güneşi gördümü eleştirmedne önce ben oscara gönderilecek doğru düzgün filmimizin olmadığına üzülüyorum. Diğer ülkeler bu konuda çok iyiler kaliteli filmler çekiliyor dünya sinemasında her birinin senaryosu konusu olağanüstü ki innaılmaz bir ilgi görüp bir cok ülkelerde gösteriliyor bu filmler. Ama bizim türk sineması her ne kadar gişede iş yapsada bir türlü kaliteli film üretemiyor. En son izlediğim türk filmleri içersinde en iyisi takva idi. Güneşi gördümüde izledim aslında sadece terör konusu yok o filmde başka başka sorunlarıda barındıran bir film. Olaya birde o yönden bakmak lazım, umarım başarılı olur diyeceğim ama umutsuzum.

  • arkadaşlar eğer bunlar bir türkiye gerçeğiyse ki bence öyle neden yanlışlarımızla yüzleşmek bir vatan hainliği olsun bence gurur duyulacak bir şey insanların hatalarını kabüllenmesi çok güzel bir erdem, bence olaya böle bakmalıyız zaten avrupalı ne olduğumuzu ne gibi süreçlerden geçtiğimizi bizden çok iyi biliyor o yüzden bu film oskar kazanmalı merak etmeyin rezil falan olmayız...amerika filmleri var yüzlerce bir çoğu amerikanın kötü yüzünü yansıtıyo ne yani şimdi onlar dünyaya rezil mi oluyorlar...

  • yazıklar olsun türkiyeyi kötüleyen bi film gönderecekler ille.ayrıca bu kadar güzel film varken bu saçma sapan film.ölmek istiyorum.hiç hiç bi şey diyemiyorum.

  • Türkiye deki bazı gercekleri gün ısıgına vurması acısından güzel olmus ama cesaret edip daha derinlere inememis .. Kardes kanının döküldügü temaları güzel bir sekilde göz önüne sermis.. İzleyen bazı arkadaslar gercegin böyle olmadıgını ve ya cok abartıldıgını düsünebilir ama gercekler bundan cok daha vahim.. Umarım oscarda basarıya imza atar.

  • bence adaylık için erken karar vermişler hala bazı filmler vizyona girmedi

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir