25 Eylül 2009 10:12

Günün Gezici Filmi

14. Gezici Festival'de Sonbahar filminin galasına katıldık. Günün programından ise Kısaca Romanya'yı seçtik...

Gezici Festival'in Kars gösterimleri dün yoğun bir programla izleyicilerin karşısına çıktı. Kars Şehir Sineması'nda, sahte belgesel görünümünde sahici bir Heavy Metal parodisi vardı. This Is Spinal Tap, seksenlerin seksist glam kültürünü olabilecek en yaratıcı şekilde iğneliyordu. Salonu kahkalarla dolduran filmin ardından ise salonun havası bir anda değişti. Yılın en önemli filmleri arasında kabul edilen Açlık 1981 yılında Ira Açlık Grevi esnasında yaşananları anlatıyor. Grevin en önünde Bobby Sands, hemen karşısında ise acımasız bir gardiyan olmasına rağmen, kişilerin önemsizleştiği yaralı, zayıflamış çıplak bedenlerin öne çıktığı son derece sarsıcı bir yapım. Uzlaşmayı kabul etmeyen ve isyanını ölümcül bir açlık grevine dönüştüren Sands'in hikayesi acıdan sıyrılmış bedenlerin içinde özgürleşmenin hikayesi. Filmin hemen başında sürekli tutuklulara işkence uygulayan bir gardiyanın parmaklarındaki acı ve yaralarla baş etme çabasını izliyoruz. Fakat bu dengesiz savaşı, zayıf bedenlerini acı ve pisliğe karşı hissizleştiren Sands ve arkadaşları kazanıyor. Dönemin detaylarına çok girmeyen, daha çok tutukluların psikolojik mücadelelerine odaklanan film gerçek bir başyapıt. Hemen arkasından gelen Sonbahar da cezaevinden çıkan Yusuf'un hikayesini anlatarak adeta konu ortaklığı nedeniyle 2 Film Birden atmosferi yarattı. Sonbahar, inanılmaz etkileyici görüntülere, sade ve etkileyici bir oyuncu performansına, iki kurban arasındaki anlamlı ilişkiye rağmen Açlık'ın gölgesinde kalıyor. Bir kere filmdeki uzun, bitmek bilmeyen manzaraya karşı sigara içme bölümleri (Nuri Bilge Ceylan fotoğrafları) filmin duygusuna hizmet etmemeye başlıyor. Üstelik Yusuf ve Eka arasındaki ilişki de filmde daha az veya daha çok yer kaplamalıydı. Yine de Sonbahar'ın Gitmek'le birlikte politik yeni dalganın öncü yapımları arasında yer alacağına hiç şüphe yok. Feza Çaldıran'ın görüntüleri ve Onur Saylak'ın sade ve inançlı oyunculuğu filmin en büyük artıları. Daha az fotoğraf ve daha az video-haber olsaymış keşke.12 Kasım'da gösterilen filmlerden ise "Kısaca Romanya" bölümünü seçtik. Son dönemde birbirinden çarpıcı uzun metraj filmler üreten Romanya Sinemasının kısa filmleri Kars'ta merakla bekleniyor. Kars Belediyesi Sanat Merkezi'nde 17:00'de gösterilecek. Rumen mucizesi hakkında küçük ipuçları toplamak isteyenlere...
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  • Dakota Johnson festivale damga vurdu Dakota Johnson festivale damga vurdu

   Marakeş Film Festivali’nin jürisinde yer alan genç oyuncu Dakota Johnson güzelliğiyle festivale damga vurdu.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir