22 Haziran 2005 13:56

Hababam Sınıfıyla Sınıfta Kalmak!

Türk'e Türk Propagandası! IMDB'yi de kandırdık!

Yine dayanamadık, kendi filmimize binlerce 10 verdik, dünya klasmanına girdi diye haber yaptık, zil takıp oynadık! Kel Mahmut olsa kulağımızı çekmez miydi?Bugün Anadolu Ajansı'nın "Hababam Sınıfı dünya klasmanında" başlığıyla geçtiği haber NTVMSNBC.com ve CNNTURK.com gibi sitelerde ana sayfadan yayınlandı! Haberde "İnternetteki "imdb" sitesinde onbinlerce sinema izleyicisinin katıldığı oylamada 'Hababam Sınıfı', yüzlerce komedi filmi arasında üçüncülüğü elde etti. " sözleri yer alıyordu.Habere konu olan olayın aslı ise şöyleydi; IMDB.com'da her filme olduğu gibi Hababam Sınıfı'na da puan vermek herkese açıktı. Özel bir yarışma da yoktu. Ne tüm filmler arasında, ne komedi filmleri arasında. Buraya tıklanınca görülebileceği gibi -okuduğunuz satırlar yazıldığı sırada- filmi toplam 1425 kişi puanlamıştı ve bunların 1140'u "10"(!) vermişti! ABD dışından oy kullanmış kişilerin sayısı ise 1158 idi. Bunların 1165'i erkek, sadece 101'i kadındı! Aslında ne olduğunu biliyorduk değil mi?Yine yapmıştık. İşin komiği bunu abartıp, türkiyenin en yaygın haber kanallarına "dünya çapında başarımız" olarak manşet yapmıştık...Kel Mahmut olsa kızmaz mıydı?(22.06.2005, saat 12:15 itibariyle istatistikler aşağıda)Yorumlar
  • Evet hatta ana haber bültenleri bile yayınladırlar sanki büyük bir olaymış gibi. Büyük bir olaymış gibiden kastım beyazperdenin de belirttiği gibi hababam sınıfı filmlerini kac yabancı izleyici izledi ve oyladı. Söz konusu oylama zaten türk izleyicisisinin oyları kandimizi kandırmayalım bu büyük bir başarı değil. Hababam sınıfı kendi başına bir kült( tabi bu kült vasfına son iki dönemde cekilen filmleri katmıyorum) keşke bu oylar 100.000 leri ifade etseydi o zaman belki böbürlenirdik ama şuan ki durum bir başarı değil aldatmaca...

  • imdb hatalı davrandı. dünyadaki bütün filmler arasında en komik olanını seçmek çok saçma bir fikir."her ülkenin kendi dilinde en komik filmi"diye bir sıralama yapılsaydı türkiye'nin birincisi tabiki hababam sınıfı olurdu.yani saçmalık imdb'den kaynaklanıyor.tabi biz de pişkin pişkin oyları verip sevindirik yaratıklar oluyoruz kendi verdiğimiz oylarla dereceye soktuğumuz filmimiz için.ahmet, mehmet, ali, veli oyları versin, TV'ler de bunu haber yapsın.kendimizi güldürmeyelim lütfen.

  • Beyazperdenin haberini ben de destekliyorum ama madem imdb ye gireceksiniz,Dünyayı Kurtaran Adam filminin forumlarında özellikle yabancı seyircilerin yorumlarını okumanızı tavsiye ederim,adamlar gerçekten böyle bir filmin yapılabileceğine inanmıyorlar,hatta "mutlaka görülmesi gereken trash filmlerden birisi diyorlar"gerçekten gülebileceğiniz bir sayfa ağlanacak halimize.Saygılar.

  • Başlığa kanmışım, film "hababam sınıfı" imiş. Yazdıklarımda bir değişikliğe gitme düşüncemse yok.

  • Bi ara tosun paşa'yı da bu listeye sokmuştuk. Hatta ekşisözlük'te "tosun paşa'yı birinci sıraya yükseltelim kampanyası" diye bi başlık da açılmıştı. Beyazperde'nin gösterdiği tepki sadece anlaşılır değil, doğru da. Time dergisinin anketinde atatürk'ü sadece yüzyılın en önemli şahsiyetleri kategorisinde değil, yüzyılın en büyük sanatçıları listesinde de bir numaraya oturtmuştuk. Söyleyin bakalım, hal böyleyken atatürk için verilen oylar ciddiye alınır mı? Siz olsaydınız o komitede siz ciddiye alır mıydınız?Hayır "hababam sınıfı sınıfta kaldı" filmi de aslında iyi bi film değildir üstelik. Serinin basbayağı en zayıf filmlerinden biridir (tam kadro hababam filmleri arasında). İkinci yarısı tamamen edebiyat hocası ile sınıfın disiplin sürtüşmesi üzerine geçer hatırladığım kadarıyla. Espri yoğunluğu az, temposu düşük bir hababam bölümüdür.Elinizi vicdanınıza koyun ve bu filmin (nostaljik değerlendirmelerinizi ve filmde rol alan oyunculara duyduğumuz saygıyı ikinci plana atın, çünkü bi filmin değerlendirilme kıstasları bunlar değildir) iyi bir sinema filmi olduğunu, o listede üçüncü sırayı hakeden bir komedi filmi olduğunu söyleyin. Eğer söyleyebiliyorsanız bir nesil daha bu ülkeden sinemacı çıkmayacak demektir o zaman.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir