15 Mart 2016 17:49

Hakettiği ilgiyi görmemiş 12 film

İzlemediyseniz, mutlaka bir şans verin…

2000-2016 yılları arasında çekilmiş ama gişede hak ettiği ilgiyi bulamadığı için kaybolup gitmiş yerli yabancı bazı yapımları hatırlatmak, izlemediyseniz araştırıp bulup izlemeniz için size küçük bir liste oluşturmak istedik.


1. Filler ve Çimen: Derviş Zaim’in senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2001 yapımı filmi. Başrollerde Sanem Çelik, Haluk Bilginer, Taner Birsel, Bülent Kayabaş gibi isimler var. Derviş Zaim bir tesadüfler yumağı içinde sıradan insanların dünyasını anlatıyor bu filmde ve film Susurluk olaylarının ardından çekilmişti ve o zamanın Türkiye’sinin portresini de çizen bir film olarak değerlidir. Film sistemin görünmeyen aktörlerini ve bu arada sokaktaki insana olan biteni beyazperdeye taşıyordu.

2. Çamur:
Derviş Zaim’in senaryosunu yazdığı ve yönettiği 2003 yapımı film. Kıbrıslı yönetmenin üçüncü filmi. Filmde konuşma yetisinden yoksun olan Ali, yaşanan olumsuz şartlar nedeniyle suskunlaşan Kıbrıs insanının somut bir simgesi adeta. Mustafa Uğurlu’nun oyunculuğu da görülmeye değer.

3. Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
: Kütahya'nın bir kasabasında arkadaşlarıyla birlikte sinema sevgisini üretime dönüştürmüş yönetmen Ahmet Uluçay'ın kendi hikayesinden esinlenerek yazıp çektiği kült filmi maalesef G.O.R.A. ile aynı dönemde seyirci karşısına çıktığı için fazla salon bulamamıştı. (2004) Kasabada karpuzcularda çırak olarak çalışan iki küçük çocuğun sinemacı olma hayallerini anlatan filmin vizyonundan birkaç sene sonra Uluçay’ı kaybettik.

4. Beyza’nın Kadınları: Mustafa Altıoklar yönetmenliğindeki gerilim türündeki film 2006’da vizyona girmişti. İstanbul^da yaşanan bir seri cinayet araştırması ve psikolojik sorunlar yaşayan bir kadını merkezine alan filmde başrollerde Demet Evgar, Levent Üzümcü ve Tamer Karadağlı var. Psikolojik gerilim türünde Türk filmlerine aç olduğumuz için türünün başarılı bir örneği olarak yerini alıyor yapım.


5. Ulak : Çağan Irmak imzalı 2008 yapımı film fantastik bir masal gibi. Bir köy ve köyün kaderini değiştiren bir Ulak ve çocuklar ve köyün delisi vs vs… Çarpıcı bir film, önemli bir deneme, sinemamızda denenmeyen bir tür, bu anlamda da cesur. Başrollerde ise Hümeyra, Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler gibi usta isimler...6. Nokta: Derviş Zaim’in 2009 yapımı filmi bir üçlemenin ikinci filmi. Üçlemenin ilk filmi olan Cenneti Beklerken'de birşeylerin görüneninden önce manasını önemseyen ve onları Allah'ın bakışıyla gösteren minyatür sanatını ve geleneğini kullanarak iktidar eleştirisi yapmak gibi büyük ve cesaret isteyen bir işe girişmişti. Nokta'da, hat sanatını konuşturdu Zaim. İktidar ve güç ilişkilerini, suç ve ceza ilişkisini, gene sembolizmle, sürrealizmle anlatma yoluna gitmeyi tercih etti bu filminde de. Üçlemenin son filmi ise Gölgeler ve Suretler’dir, 2011 yapımı filmi de bulursanız izleyin elbet.


7. Gölge: Müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli’nin uzun zamandır beklenen ilk uzun metrajlı filmi Gölge, Türk edebiyatının önemli yazarlarından Peyami Safa’nın Selma ve Gölgesi' romanından uyarlandı. 2008 yapımı film 15 kopya ile vizyona girmişti. Türk sinemasında neredeyse hiç örneği olmayan “kara film” türünde lanse edilmişti film, bu açıdan da değerlidir.


8. Donnie Darko: Michael Andrews imzalı film ülkemizde 2003’te vizyona girdi. 90’lı yıllarda geçen hikayede Donnie Darko isimli genç bir gece insan-tavşan karışımı olan bir yaratık tarafından odasından alınıp bir sırra doğru sürüklenir. Film, adına uygun karanlık havasıyla ve verdiği kafa karışıklığı hissiyle aslında takip etmesi zor bir film. Olay örgüsü epey karışık işlenmiş. Hayatın seçimlerden oluştuğu ana fikri üzerine ilerleyen filmin türü bilim kurgu/gerilim/fantastik diyebiliriz.


9. This Must Be The Place: 2012 yapımı Sorrentino imzalı filmin hikayesi ellili yaşlarındaki bir rock’çıyı takip ediyor. Eski rock yıldızı Cheyenne rolünde Sean Penn'in başarılı bir oyunculuk ortaya koyduğu yapımda Penn'e Frances McDormand, Judd Hirsch ve Eve Hewson eşlik ediyor. Filmin ülkemizdeki ilk gösterimi 2011 Filmekimi kapsamında gerçekleştirilmiş ve seyircinin beğenisini kazanmıştı. Vizyona ise 15 kopya ile girdi ve çok fazla gişe hasılatı elde edemedi.


10. I’m Not There:
Todd Haynes imzalı film Bob Dylan’ın hayatı ve dönemine odaklanıyor. Biyografi sayılabilecek film, son zamanlarda izlemeye alıştığımız formül filmlerden epey farklı, çünkü Dylan’ın kişiliğindeki her bir farklı rengi başka bir oyuncu canlandırmış. Filmde Christian Bale, Cate Blanchett, Richard Gere, Heath Ledger, Ben Whishaw, Julianne Moore gibi isimler var.


11. My Blueberry Nights (2007):
Wong Kar-Wai imzalı film 2008'de vizyona girdi. Norah Jones, Jude Law, Natali Portman başrollerde. Akıcı ve Hollywood romantizmine alternatif bir aşk filmi. Ayrıca bir yol filmi olarak da değerli. Farklı kamera kullanımı, kadrajlar, ışık, renkler muhteşem. Ve tabii müzikler…


12. Number 23: Joel Schumacher imzalı 2007 yapımı film, başrole Jim Carrey’i koymuş bir gerilim. Film, bir köpek bakıcısının başından geçenleri konu ediniyor. Oğlu ve eşiyle oldukça mutlu bir hayat sürerken eşi tarafından kendisine “23 Numara” adında, bir dedektifin kendi hayatını yazdığı kırmızı ciltli kitap hediye ediliyor. Karakterimiz ilerleyen günlerde kitaptaki karakterle kendisi arasında ortak yanlar keşfediyor ve 23 kendisinde bir takıntıya dönüşüyor. Jim Carrey’nin oyunculuğu yeter.

MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir