3 Mayıs 2016 11:42

Hayranların eşcinsel prenses talebi büyüyor

Frozen’da eşcinsel bir prenses bulunmasıyla ilgili Twitter kampanyası başlatıldı.

2013 yapımı Disney animasyonu Frozen, hem çocukların hem de yetişkinlerin beğenisini kazanmıştı. Frozen, dünyanın en popüler yapımlarından birçoğuna imza atan Disney’in 2000’lerdeki amiral gemilerisinden birisi haline geldi.

Frozen’ı bu kadar popüler yapan şey ise, bilindik prenses hikayelerinin dışına taşmasıydı. Frozen karakterleri, bildiğimiz prensesler gibi bir kahramanın onu kurtarmaya gelmesini beklemek yerine, kendi işlerini kendileri yapıyor; kadınların gücünü gösteriyordu.

Aynı zamanda Frozen'daki Oaken karakterinin eşcinsel olduğuyla ilgili yorumlar da yapılmıştı.


Fakat şimdi işler biraz değişmiş görünüyor. Seri haline gelecek olan Frozen’ın ikinci filminde Elsa isimli baş karakterin –o kadar sevilmişti ki, bu yıl Avrupa’daki bir soğuk hava dalgasına ismi verilmişti- eşcinsel olmasıyla ilgili Twitter’da bir kampanya başlatıldı. #GiveElsaAgirlfriend (Elsa’ya bir kız arkadaş bulun) hashtag’i, kullanılmaya başladığı ilk andan itibaren büyük bir popülerlik yakaladı.
Hashtag’i ilk kullanan kişi, Feminist Culture isimli bir blog’un kurucusu olan Alexis Isabel oldu. Alexis Isabel, ilk tweet’inde sadece “Sevgili Disney, Elsa’ya bir kız arkadaş bulun” yazdı. Daha sonra attığı birkaç tweet’le birlikte de, hashtag yaygınlaşmaya ve dünyanın her yerinden destek bulmaya başladı.
Shirley isimli kullanıcı bu tweet’inde “küçük yaştan itibaren pozitif eşcinsel örneklere ihtiyaç duyulur. Erken farkındalık daha iyi bir kabullenmeye ön ayak olur” diyor.
Bu hashtag ile filmin hayranları, eşcinsel ilişkilerin normalleştirilmesi açısından Disney’in büyük bir adım atabileceğini ve cinselliğinin farkında olup bunu kabullenen çocukların da Elsa sayesinde destek bulabileceğini dile getirdi.

Öyle ya da böyle Disney, bir süredir yapımlarında eşcinsel görünürlüğünü artırmış durumda. Once Upon a Time isimli yapımında eşcinsel karakterlere yer vererek, elinden geleni yapmaya devam ediyordu. Filmin yönetmeni Chris Buck ise yakın zamanda verdiği bir röportajda “hayranların verdiği mesajları asla hafife almıyoruz” demişti.
Elsa’nın eşcinsel bir karakter olarak görülüp görülmeyeceği merak konusuyken, sosyal medyanın gücüyle izleyiciler taleplerini dile getirmeye devam ederse Disney, tarihi bir adım atabilir.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir