25 Eylül 2009 10:12

Her Mevsim Sonbahar

20. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde Sonbahar ve Dilber'in Sekiz Günü en fazla ödül alan filmler oldu!

Halkbank ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 20. Ankara Uluslararası Film Festivali'nin ulusal uzun, kısa ve belgesel film yarışmalarında ödül kazananlar açıklandı!Prof. Dr. Oğuz Onaran, Sinema Yazarı Esin Küçüktepepınar, Yönetmen Handan İpekçi, Yönetmen Mustafa Altıoklar ve oyuncu Tamer Karadağlı'dan oluşan Ulusal Uzun Film Yarışması Seçici Kurulu:En İyi Film Ödülü'nü İdeallerin yok edildiği çağımızda evrensel sorunların en başatı olan bireyin "bireyselleştirme yalanıyla" tek tipe dönüştürülüp yok edilişine "ölüme yatarak" karşılık veren bir kaybedenin hikayesini şiirsel bir sinematografiyle anlattığı gerekçesiyle Özcan Alper'in Sonbahar filmine,Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nü Cemal Şan'ın Dilber'in Sekiz Günü adlı filmineEn İyi Yönetmen Ödülü'nü Sonbahar ile Özcan Alper'eEn İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nü Dilber'in Sekiz Günü filmindeki rolüyle Nesrin Cavadzade'yeEn İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü Dilber'in Sekiz Günü filmindeki rolüyle Fırat Tanış'aEn İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü Sonbahar'daki performansı nedeniyle Megi Kobaladze'ye En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü Gökten 3 Elma Düştü filmindeki oyunculuğuyla İsmail Hacıoğlu'naOnat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü'nü Cemal Şan'ın senaryosunu yazıp yönettiği Dilber'in Sekiz Günü'neEn İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü'nü, Sonbahar filmindeki görüntü yönetimiyle Feza Çaldıran'aEn İyi Sanat Yönetmeni Ödülü'nü Devrim Arabaları filmindeki sanat yönetimiyle Veli Kahraman'aEn İyi Özgün Müzik Ödülü'nü, Dilber'in Sekiz Günü'nü filmindeki müzik anlayışıyla Nail Yurtsever, Engin Aslan, Cem Tuncer'eEn İyi Kurgu Ödülü'nü, Sonbahar filmindeki kurgu anlayışıyla Thomas Balkenhol'aUmut Veren Yeni Kadın Oyuncu Ödülü'nü, Gökten 3 Elma Düştü filmindeki rolüyle Toprak Sağlam'aUmut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü'nü, Fırtına filmindeki performansıyla Cahit Gök'e ve Dinle Neyden filmindeki rolüyle Metin Hara'yaUmut Veren Yeni Yönetmen ve Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı Ödülü'nü Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım? filmiyle İsmail Necmi'ye vermeyi uygun bulmuştur.Seçici Kurul ayrıca, Seçici Kurul Özel Ödülü'nü Hüseyin Karabey'in yönettiği Gitmek filmine vermeyi uygun bulmuştur.Ulusal Uzun Film Yarışması kapsamında bu yıl, "SİYAD En İyi Film Ödülü" ve "FİLMYÖN En İyi Yönetmen Ödülü" de verildi. Buna göre, Sadi Çilingir, Murat Erşahin, Serdar Akbıyık'tan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Seçiciler Kurulu, SİYAD En İyi Film Ödülü'nü Özcan Alper'in yönettiği Sonbahar'a,İsmail Güneş, Yüksel Aksu ve Oğuzhan Tercan'dan oluşan Film Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN) Seçiciler Kurulu ise, FİLM YÖN En İyi Yönetmen Ödülü'nü Sonbahar ile Özcan Alper'e vermeyi uygun bulmuştur.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir