22 Mart 2016 17:56

Herkes onun kadar şanslı değil

İşlerinin zorluklarını bir de dublörler ve figüranların kendi ağızlarından dinleyin...

Game of Thrones'da, en az başrol oyuncuları kadar popüler olan bir isim Rosie Mac.

Emilia Clarke'ın dublörü olarak ünlenen Mac, fotoğraflarının sosyal medyada yayılmasıyla bir anda en az oyuncu kadar ünlendi.Mac, o kadar dikkat çekti ki Hollywood'daki her dublör ve figüranın hayalindeki şey onun için gerçek oldu ve sonunda ilk başrolünü aldı.Kendisi şu aralar The Little Mermaid (Küçük Deniz Kızı) filminin çekimleriyle meşgul.Ancak ne yazık ki herkes onun kadar şanslı değil. Dublörler ve figüranlar çoğunlukla zor koşullar altında çalışıp gerçek yıldızlarının gölgesinde kalıyor.

İşlerinin zorluklarını bir de bu kişilerin kendi ağızlarından dinleyin...


Uzun Çalışma Saatleri ve Düşük Ücret

İnsanlar ek işin kolay para kazanma yolu olduğunu sanar. Ama Angelina Jolie'nin bir sahnesinde arka plan karakteri olma konusunda anlaşan Maura Kutner, gerçeğin böyle olmadığını zor yoldan anladı. Kutner'in Marie Claire dergisine, sahne öncesi hazırlanmak için setin soyunma odasında olması gereken saatin 07:15 ve hatta bazen daha da erken olduğunu söylüyor. Ve önünde en az on saatlik bir mesai beklemesi gerektiğini sözlerine ekliyor. Üstüne üstlük, kendisine alacağı günlük ücretin vergiler kesilmemiş halinin 80 dolar olacağı söyleniyor. Daha da kötüsü 14:30'a kadar öğle yemeği de verilmiyor. İşte bunun üzerine Kutner işi bırakmaya kadar verip koşarak evine dönüyor.Yemek de Pek İyi Sayılmaz

Zorlu saatlerin ardından sette figüranların karınları pek de iyi doyrulmuyor. Kutner, figüranlara sette kahvaltı verildiğini ama bu kahvaltının günün en enerji verici öğünü olmaktan çok uzak olduğunu söylüyor. Figüranlara sabahı geçirmeleri için verilen tek şey bir küçük kaşık soğuk yulaf ezmesi. Yaklaşık 7 saat sonra öğle yemeği vakti geldiğinde ise yemek sorunu figüranların kendilerine ait. Neyse ki figüranlığını yaptığı film, her köşesinde yiyecek bir şeyler bulunabilecek New York'ta çekiliyordu. Bu yapımlarda harcanan büyük paralara rağmen figüranlardan öğle yemeklerini kendilerinin halletmesinin beklenmesi üzücü.


Her Zaman Başrol Oyuncularıyla Tanışma Şansına Sahip Değiller


Gods of Egypt ve Baz Luhrman'ın The Great Gatsby filmlerinde figüranlık yapan ve bu iki filmin çekimleri sırasında Tobey Maguire ve Gerard Butler ile karşılaşan Lizzie Cahill, muhtemelen Hollywood'daki en şanslı figüranlardan biri. Lizzie her iki oyuncunun da inanılmaz nazik olduğunu söylüyor. Ancak Gatsby rolündeki Leonardo DiCaprio ile konuşma şansına sahip olamadığını da sözlerine ekliyor. Lizzie, sette kendisine "Ona bakma, onunla konuşma, onun yanına gitme" şeklinde uyarılar yapıldığını anlatıyor.


Destansı Filmlerin Az Olmasının Nedeni Figüranlar


Bazı film sahneleri devasa miktarlarda figürana ihtiyaç duyar. Ben Hur filmindeki savaş arabası sahnesinde 15.000 figüran kullanıldı. Gandhi'deki cenaze sahnesinde 300.000 figürana ihtiyaç duyuldu. Ne kadar çok insan o kadar çok masraf ama buna rağmen birçok figürana yeterli ödeme yapılmıyor. Bu yüzden destansı Hollywood filmleri giderek daha da mazide kalıyor. Ya da bazı kısa yollar kullanılıyor. The Telegraph gazetesine göre, örneğin bir sahnesinde görünen kişilerin yalnızca 2.000'inin gerçek kişi olduğu ve kalan 35.000 kişinin arka plana dijital olarak eklendiği Gladiator gibi bazı filmlerde figüranlar dijital olarak oluşturuluyor. Diğer zamanlarda ise karton silüetler ve şişme figüranlar kullanılıyor. Bu işlemler maliyeti düşürmesinin yanı sıra şüphesiz ki yönetmenin duyduğu şikayet sayısını da azaltıyordur.


İş Sıkıcı Olabilir

Gizmodo yazarı Cord Jefferson Ashton Kutcher'ın başrolde yer aldığı Jobs filminde figüran olarak yer alma fırsatını yakaladı. Belki "fırsat" kelimesi doğru kelime değil çünkü Jefferson bu deneyimini "11 saatlik cehennem" olarak tanımlıyor. Geçirdiği kötü günün dışında Jefferson, Kutcher'ın konuşmasını-tipik bir set deneyimi olarak- üç saatlik süre içerisinde 26 kere dinlemek zorunda kaldı. Günün bu kısmında Jefferson şunları düşündüğünü söylüyor: "Bir oyuncunun eski bir konuşmayı gerçekleştirmesini onuncu, on birinci, on ikinci defa dinleyince belki de bir film yıldızı olmamak o kadar da kötü bir şey değil diye düşünüyorsunuz." Jefferson şu an böyle söylüyor ama Kutcher'ın aldığı para ona verilseydi eminiz fikrini değiştirirdi.


Figüranlık Yapmak Kesinlikle Oyunculuk Kariyerine Hızlı Bir Başlangıç Yolu Değil

Hollywood hayallerine sahip çoğu kişi topluca arka plan işlerine alınıyorlar ve burada fark edilip daha önce çıkan ve daha iyi ücretli roller kapacaklarını umuyorlar, ama bu çok düşük bir ihtimal. Backstage sitesi, sinema endüstrisinde çeşitli alanlarında çalışan 14 profesyonele, kişinin figüranlık işlerinde yer almasının şöhret yolunu açıp açamayacağını sordu ve yüksek sesle hep bir ağızdan "Hayır" yanıtını aldı. Herkes bunun bir film setinde çalışarak deneyim kazanmanın iyi bir yolu olduğunda hemfikir. Ama sadece bu kadar. Los Angeles'li menajer Joan Sittenfeld, "figüranların doğaları gereği çoğu zaman arka planda olmaları gerektiğini" belirtiyor. Diğer bir deyişle eğer bir figüransanız, sizden istenen etrafta dolaşıp önemli kişiler asıl işi yaparken sizin sessiz olmanız.


Bu İş Figüran Seçmelerini Yapan Kişi İçin de İç Kapatıcı Olabilir

Figüran seçmelerini yapan kişi olarak çalışmak, figüran adaylarına oldukça utandırıcı, hatta aşağılayıcı sorular sormakla sonuçlanabilir. Law & Order: Special Victims Unit çekimleri için figüranları seçen Mihal Freinquel'in örneğinde olduğu gibi. Bu iş fazla önemli bir iş gibi gelmiyor, taa ki Freinquel'in kendinden yaşça büyük bir adama ayakkabı parlatmayı iyi bilip bilmediğini sormak için mülakat yapmasına kadar. Freinquel, Buzzfeed'e anlattığına göre bu konuşmadan sonra kendi kendine dönüp "Az önce benden yaşça büyük bir adama ayakkabı parlatmayı bilip bilmediğini mi sordum? Ve hayır cevabını alınca onu gönderdim mi?" diye sorduğunu belirtiyor. Ardından patronu, Freinquel'e buna takılmamasını ve diğer potansiyel figüranları aramasını söyler. Politik doğruculuk toplumun her kısmına, özellikle de Hollywood'a henüz ulaşmamış anlaşılan.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir