6 Ocak 2016 20:13

Heyecanınızı Dizginleyemeyeceğiniz En İyi Aksiyon Filmleri

The Terminator – Terminatör (1984)

1984 ABD yapımı aksiyon bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini James Cameron üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise, John Daly, Derek Gibson ve Gale Anne Hurd üstlenmiştir. Filmde Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton ve Michael Biehn gibi usta isimler yer almıştır. Film 2029 yılında gezegenin yöneticileri olan makinelerin acımasız planını konu alır. Robotlar geçmişi değiştirerek geleceğin farklı bir şekilde şekillenmesini planlamaktadırlar. Durdurulamayan bir şey olarak Terminatör’ü (Arnold Schwarzenegger) yaratırlar. Terminatör, T-800 model bir robottur. İnsanların kurtuluşu olacak John Connor’un annesi, Sara Cornor’u (Linda Hamilton) öldürmek için geçmişe gönderilir. Böylelikle John Cornor hiç doğmamış olacaktır. Ancak insan ırkı da buna izin vermemek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Kyle Reese (Michael Biehn), Sara Cornor’ı korumak için gelecekten gönderilen bir askerdir. Böylelikle Kyle ile Terminatör’ün akıl almaz mücadelesine tanık olacaksınız. Filmin, Terminatör 2 : Kıyamet Günü, Terminatör 3: Makinelerin Yükselişi, Terminatör 4: Kurtuluş ve Terminatör Genisys şeklinde devam filmleri vardır. Siz de macera dolu bu seriyi izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.1
Braveheart – Cesur Yürek (1995)
1995 ABD yapımı tarihi aksiyon filmidir. Filmi usta yönetmen Mel Gibson yönetmiştir. Filmin senaristliği ise Randall Ladd, Jr. üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Bruce Davey, Mel Gibson ve Alan Ladd, Jr. yapmıştır. Filmin müzikleri ise James Horner tarafından bestelenmiştir. Film 10 dalda Oscar’a aday olmuş ve 5 Oscar Ödülü’nü kazanmıştır. 5 Akademi Ödülü’nün de sahibi olmuştur. Ayrıca film Türkiye sinemalarında tarihi bir rekora imza atmış ve yıllarca gösterilen film olma sıfatına sahip olmuştur. Film bir kahramanlık hikayesini konu alır. “Uzunbacaklı” Edward İskoçya’nın çoğunluğunu işgal eder. William Wallace (Mel Gibson) isimli bir gencin babası ve ağabeyi de öldürdüğü İskoç halkından birkaçıdır. Amcası tarafından yurtdışında büyütülen Wallace , zalim “Uzunbacaklı”nın himayesinde olan İskoçya’ya geri döner. Çiftçilik yaparak yaşamını sürdürmeye çalışan Wallace sessiz, sakin bir yaşam sürmeye gayret gösterir. Çocukluk aşkı Murron ile evlenir. Bir gün kasabadaki İngiliz askerleri, Murron’a tecavüz etmeye çalışır. Wallece’nin yardımıyla Murron kaçar, fakat bu seferde kasabanın şerifine yakalanır ve meydan yerde boğazı kesilerek öldürülür. Gözü dönen Wallace İskoçlarında yardımıyla İngiliz garnizonunu yener ve o da şerifin boynunu keserek intikamını alır. Ancak içindeki ateşi söndüremeyen Wallace, İngiliz kalesine girer ve kaleyi tamamen yakar. Wallace’den cesaret alan İskoç halkı İngilizlere karşı ayaklanır. Soylulardan destek almak isteyen Wallace, onların ihanetine uğrar ve saklanmak zorunda kalır. Wallace’a ihanet ettiği için vicdan azabı çeken Bruce, bunu telafi etmek için Wallace’ı Edinburg’a çağırır. Mücadeleyi bu şekilde kazanamayacağını düşünen Wallace, başka bir seçenek bulamaz ve gitmeye karar verir. Ancak orada Bruce’un babası tarafından tuzağa düşürülüp İngilizlere teslim edilir. Bruce bu duruma çok öfkelenir ve kendisini babalıktan red eder. “Uzunbacaklı”ya hiçbir şekilde bağlılık yemini etmeyen Wallace, halkın gözünün önünde işkenceye maruz kalır ve kafası kesilmeden ‘Özgürlük’ diyerek kalabalığa döner. Kafası kesilmeden önce karısı Murron’u gülümserken görür. Siz de bu destansı filmi izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.4
The Rock – Kaya (1996)
1996 yapımı aksiyon filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Michael Bay oturmaktadır. Filmin senaristliğini ise David Weisberg, Douglas Cook, Mark Rosner ve Quentin Tarantino üstlenmiştir. Filmin tema müziği usta Jazz sanatçısı Frank Sinatra’ya aittir. Filmde Nicolas Cage, Sean Connery, Ed Harris, John C. McGinley, Bokeem Woodbine, John Spencer, David Morse, Michael Biehn gibi usta oyuncular yer almıştır. Bir grup asi deniz komandosu, Alcatraz Adası’nı ele geçirir ve turistleri rehin alırlar. Liderleri, eski bir savaş kahramanıdır. Gizli operasyonlarda ölen askerlerin ailelerine vermek üzere 100 milyon dolar fidye isterler, aksi takdirde körfezi kimyasal silahla bombalayacaklardır. Onları durdurabilecek iki kişi vardır. Biri Alcatraz’dan kaçabilmiş tek mahkum, diğeri ise kimyasal silah uzmanı. Bu iki kişi şimdi zamana karşı tehlikeli bir mücadele vereceklerdir. Gerilim ve macera dolu bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.4
The Matrix – Matrix (1999)
1999 yapımı aksiyon, bilim kurgu filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Wachowski kardeşler (Larry ve Andy) üstlenmiştir. Filmin kurgusu Zach Staenberg’e aittir. Filmin müzikleri Don Davis’e aittir. Filmde Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving ve Joe Pantoliano gibi isimler rol almıştır. Filmin konusu, Thomas Anderson (Keanu Reeves) adındaki bir adamın içinde yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simulasyon olduğunu öğrenmesi ile kendini bambaşka bir dünyada bulmasını konu alır. Trinity ve Morpheus ile tanışan Thomas, Morpheus önderliğinde ekibine katılır. Gerçek dünyada ilk nefesini aldıktan sonra tekrar simulasyona dönecek ve Matrix’in ne olduğunu kavrayacaktır. Filmin, The Matrix Reloaded, The Matrix Revolutions şeklinde devam filmleri vardır. Bu sıradışı dünyaya tanıklık eden film serisini izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.7
Kill Bill: Vol. 1 (2003)
2003 ABD yapımı aksiyon filmidir. Film aslında tek parçadır, ancak çok uzun olmasından ötürü iki bölüme ayrılmıştır. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Quentin Tarantino üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Lewrence Bender üstlenmiştir. Filmin müziği RZA’ya aittir. Filmin başrolünde Uma Thurman vardır. Ayrıca David Carradine, Lucy Liu, Vivica A. Fox, Chia Hui Liu, Michael Madsen ve Daryl Hannah gibi isimler de yer almıştır. Eleştirmenlere göre film, şu zamana kadarki en etkileyici kılıç dövüş sahnelerini barındıran film olma özelliğine sahiptir. Film, birbirinden farklı olağanüstü yeteneklere sahip bir kadın ölüm çetesinin eski bir üyesi olan ‘Gelin’ lakaplı kadının çete başkanı Bill’den (David Carradine) ve eski takım arkadaşlarından intikam alma hikayesini konu edinir. O-Ren İşi (Lucy Liu) ve Vernita Green’den (Vivica A.Fox) intikamını almıştır. Sırada Budd (Michael Madsen) ve Elle Driver (Daryl Hannah) ile hesaplaşması kalmıştır. Onlardan da intikamını aldıktan sonra Bill’in evine gider ve orada şok edici bir gerçekle karşılaşır. Öldü zannettiği kızı yaşamaktadır. En sonunda Bill’den de intikamını alır. Bu kan dolu film, tam da siz aksiyon sevenlere göre.
IMDb: 8.1
Fighting – Dövüş (2009)
2009 ABD yapımı aksiyon filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Dito Montiel oturmaktadır. Filmin senaristliğini Dito Montiel ile Robert Munic üstlenmiştir. Filmin müzikleri David Wittman ile Jonathan Elias’a aittir. Filmde Channing Tatum, Terrence Howard, Zulay Henao, Luis Guzman, Michael Rivera, Peter Anthony Tambakis, Anthony DeSando ve Roger Guenveur Smith gibi isimler yer almıştır. Film, sokak satıcılığı yaparak hayatını sürdürmeye çalışan Shawn MacArthur’un değişen hayatını konu alır. New York gibi bir yerde, hiçbir güvencesi olmadan yaşamaya çalışan Shawn’ın, eski bir sokak kavgası koçu olan Havey Boarden ile tanıştıktan sonra hayatı değişir. Kısa zamanda dövüşlerde büyük paralar kazanan Shawn, büyük başarılar elde eder ve adını duyurur. Ancak bu kirli dünyada yaşanan olaylar, onu hayatının en büyük kavgasına doğru sürükleyecektir. Sizde bu filmi izlemediyseniz, izlemenizi öneririz.
IMDb: 5.6
Inception – Başlangıç (2010)
2010 ABD yapımı bilim kurgu macera filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Christopher Nolan üstlenmiştir. Filmde, Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Cillian Murphy, Ken Watanabe, Tom Hardy, Michael Caine gibi usta isimler rol almıştır. Filmin müzikleri Hans Zimmer’e aittir. Filmin konusu, Dom Cobb isimli çok yetenekli bir hırsızın son görevinde yaşadığı maceraları konu almaktadır. Zihnin rüya görme anında bilinçaltının derinliklerindeki sırlarını çıkarabilen Cobb, bu yeteneği yüzünden casusluk dünyasının en aranan isimlerinden biri olmuştur. Aynı zamanda da onu uluslararası bir kaçak yapmıştır. Onu bu işten kurtaracak son bir görev verilir. Tabi bu zorlu görevi başarabilirse. Görevi bu sefer sır çalmak değil, bir fikri kişinin zihnine yerleştirebilmektir. Hareketleri önceden tahmin edilebilen bu zihin dünyasında hayatta kalmaya çalışırken, bir yandan da görevi gerçekleştirmeye çalışacaklardır. Siz de kurgusuyla fark yaratan bu aksiyon dolu filmi izlemediyseniz, izlemenizi şiddetle öneririz.
IMDb: 8.8
The Expendables – Cehennem Melekleri (2010)
2010 ABD yapımı bir filmdir. Filmin hem yönetmenliğini hem de oyunculuğunu, usta oyuncu Sylvester Stallone üstlenmiştir. Filmin senaristliği Dave Callaham’a aittir. Filmin yapımcılığını ise, Avi Lerner, Kevin King Templeton, John Thompson ve Robert Earl üstlenmiştir. Filmin müzikleri Brian Tyler’e aittir. Film, efsane kadrosuyla aksiyon severleri mest etmiştir. Filmde, Jason Statham, Jet Li, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Mickey Rourke, Steve Austin, Terry Crews, Randy Couture, David Zayas, Gary Daniels, Bruce Willis gibi usta oyuncular rol almıştır. Film, Güney Amerika ülkesinin, kural tanımaz diktatörünü yıkmak için ülkeye sızan birkaç paralı askerin akıl almaz macerasını konu alıyor. Birlik kısa sürede hiçbir şeyin kendilerine anlatıldığı gibi olmadığını keşfeder. Akabinde ekip, kendini büyük bir ihanetin içinde bulur ve çok daha büyük bir düşmanla mücadele etmeye başlarlar. Kendilerine bu görevi verip onları yok etmeye çalışan kişiye karşı büyük bir mücadeleye gireceklerdir. Filmin Cehennem Melekleri 2, Cehennem Melekleri 3 şeklinde devam filmleri vardır. Bu heyecan dolu filmi izlemenizi kesinlikle öneririz.
IMDb: 6.5

Bu da ilginizi çekebilir:
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir