5 Eylül 2005 10:39

Hollywood Nereye Gidiyor

Spike Lee Hollywood'u eleştiriryor

Venedik Film Festival'inde konuk olarak bulunan Spike Lee'den Hollywood'a veryansın. Lee, Hollywood filmlerinin artık hiç bir şey ifade etmediğini ve devam filmleri ile kendini ilerletmeye çalıştığını söyledi.Kendine özgü ve orjinal yapımların artık bulunmadığını ifade eden Lee, isim vermekten kaçındı.Venedik Film Festivali'nde, All the Invisible Children adlı filmin sekiz yönetmeninden biri olan Lee'nin filmi bu hafta yarışma dışında gösterilmişti. Filmde, yönetmelik yapan diğer isimlerden bazıları ise Ridley Scott, John Woo ve Emir Kusturica.All the Invisible Children, adlı filmin çekimleri toplam 4 yıl sürmüş ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan yönetmenler tarafından, dünyanın farklı bölgelerindeki gençlerin hayatları işlenmişti. Lee'nin filmi Jesus Children of America, Brooklyn'de ailesi uyuşturucu bağımlısı olan bir gencin, kendisinin Aids olduğunu fark etmesini anlatmakta.Lee, dördüncü filmi olan Inside Man'in çekimlerine devam etmekte. Filmde Denzel Washington ve Clive Owen gibi isimler rol almaktalar.
Yorumlar
 • Haklı bir sitem olmakla beraber, bu kadar büyük bir genelleme yapılmasının da haksızlık olduğunu düşünüyorum. Hollywood sisteminin (ki onlarca sene sinemayı bugünkü konumuna getiren ideolojiyi, yaklaşımı, kabullenişi, filmleri üretmiş bir sistem bu) son senelerde üretiminde her sinema severi rahatsız ettiğinden emin olduğum bir serkeşlik, bir maddiyatçılık, bir seri üretim fikri olduğunu yadsımasam da, büyük film şirketleri içinden bazen gerçekten dikkate değer yapımların çıktığını da gözden kaçırmamak gerek. Tam bir pire için yorgan yakmak durumu sayılmasa da (pirelerin sayısı oldukça fazla) bu kadar kolay yitimin kabullenilmesi de, hatta düşmanlık veya savaş açma niteliğine yakın bir tavır da bana çok yapıcı gelmiyor.

 • Haksız sayılmaz ama malesef ki spike lee'nin bahsettiği türden yapımlarda seyirci tarafından ilgi çekmiyor. Sinema sadece eğlence değil aynı zamanda bir bakış açısı, hayata dair örnekler kimi zaman hüzün kimi zaman sevinç lütfen izleyiciler sinemayı bu yönlerden değerlendirsin...

 • Avrupa ve Uzak Doğu sineması gün geçtikçe ilerlemekte ve Holywood ölmüştür diyebiliriz.Avrupa sineması zaten ilerdeydi de Holywood bu kadar gerilememişti.Aradaki fark bayağı açıldı.Holywood'a bakarsanız zaten, son birkaç yılda yapıt,özgün,tarz vs diyebilceğimiz filmler iki elin parmaklarını geçmemektedir.Çizgi roman uyarlamalarla ve izleyici kitlesi fazla olan aksiyon tarzı filmlerle idare etmeye çalışıyor.Sözün kısası ; Holywood sadece birkaç kişinin sırtında,Holywood bitti gibi bişey(avrupa ile kıyaslarsanız)

 • Tamamen katılıyorum ustamıza. Tam da bu sabah ismi lazım olmayan bir Holywood filminin konusunu okurken düşündüklerimi dile getirmiş. Artık o büyük Holywood sinemasının içi boş bir setten ibaret olduğunu herkese anlatmak istemiş.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir