4 Ekim 2005 02:49

Hollywood Sağlıklı Mı?

Filmler izleyicileri olumsuz etkiliyor

Hollywood filmleri sağlığınız için pek iyi olmayabilir. Bunu biz değil Sydney Üniversitesi'nden Dr. Hasantha Gunasekera söylüyor.Ap'nin haberine göre, araştırmalar sonucunda, sex ve uyuşturucu kullanımını tetikleyici olarak Hollywood filmleri gösterilmekte. 2003 yılından, 1983 yılına kadar araştırma içinde yer alan sex, şiddet ve uyuşturucu içeren filmlerde tek ayrıcalıklı olan Pretty Woman adlı filmde Julia Roberts'ın prezervatif kullanımını destekleyici sözleri.2001 yapımı American Pie 2 ve 1991 yapımı Basic Instict filmleri ise doğum kontrolü, uyuşturucu, güvenli cinsel ilişki üzerine en sakıncalı filmler olarak seçilenlerden. Bond filmlerinden 2002 yapımı Die Another Day'de ise uyuşturucu dışında diğer tüm sakıncalı kavramlar yer almakta.Dikkat edilen kıstaslardan en önemlileri, güvenli sex, doğum kontrolu, uyuşturucu kullanımı ve şiddet üzerinden sosyal yapılandırma olarak düşünülmekte.Uyuşturucu dışında, seyircilerin bilinçaltlarına karşı yapılan bir diğer bombardıman ise sigara ve içki kullanımında. 200 film içinde %62 oranında sigara kulanımı ve %32 oranında sarhoşluk içeren sahne bulunmakta.Araştırmacıların önerisi, Hollywood gibi etkili olan bir düşünce sistemi yaratıcısının, insanlara daha sağlıklı cinsel hayat ve uyuşturucudan kaçınabilecekleri filmler yapmaları.Empire dergisinden Adam Smith ve bazı film otoriteleri, Hollywood'un bu tarz bir misyon için filmler yapmasının gerekli olmadığını, çünkü film endüstrisinin insanların sağlığı üzerine düşünerek yaratıcı olamayacaklarını söylemekteler.
Yorumlar
  • arkadaşa katılıyorum yani iş tamamen kişide biriyor.

  • Çok iddalı olacak ama filmler ne derece sakıncalı olursa olsun bence olay izleyicide bitiyor. Yani kişiliği oturmamış sapık ruhlu insanlar bu tarz olumsuzluklardan daha çok etkileniyor galiba, geçenlerde bir genç testere filmini izlemiş ve kız arkadaşını 36 yerinden bıcaklamış bunu hangi aklı selim insan yapar?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir