5 Ocak 2011 01:00

Hür Adam’a suç duyurusu

Yönetmen, aktör ve senarist Gani Rüzgar Şavata, Hür Adam filminin yönetmeni ve senaristleri hakkında, hak sahibi olduğu senaryoyu izinsiz kullandıkları iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

Bakırköy Adliyesine gelen Şavata, hazırladığı suç duyurusu dilekçesini savcılığa sundu. Dilekçede, Ahmet Çetin ve Şavata'nın da aralarında bulunduğu bir grup tarafından, tarihi bir kişilik olan Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını ve düşüncelerini anlatan bir sinema filmi çekimine esas olmak üzere bir senaryo hazırlandığı belirtildi.

Filmin fotoğrafları için yıklayınız..
Filmin senaryosunun Abdurrahim Karslı, Ahmet Çetin ve Gani Rüzgar Şavata tarafından hazırlandığı ifade edilen dilekçede, hikayenin gerçeğe uygun anlatımını sağlayabilmek için tanık olarak gösterilen kişilerden tarihi bilgilerle destek alındığı kaydedildi.

Projenin 2005'te tamamlandığı aktarılan dilekçede, şöyle denildi:
''Bu tarihten sonra şüpheli Mehmet Tanrısever de bu projeye dahil olmak istediğini, finansman sağlayabileceğini, işi birlikte yapabileceğimizi telefonda bana söyledi ve bizi davet ettiler. Bunun üzerine ben Ahmet Çetin'i Tanrısever ile tanıştırdım ve tamamlanmış olan senaryo üzerine çekimlere, teknik kadro ve oyuncular üzerinde de ön çalışmalara başladık. Sonraki aşamada Tanrısever ile ilkeler üzerinde anlaşma sağlayamadığımızdan görüşmelere son verdik. Senaryonun benim ve diğer şüpheli Ahmet Çetin tarafından hazırlanmış olduğu, bu sebeple senaryo üzerinde haklarımın bulunduğuna ismini vermiş olduğum tanıklar şahadet edecekleri gibi, esasen şüpheliler tarafından da bu husus açıkça kabul edilmektedir.''

Şavata'nın hak sahibi olduğu senaryonun üzerinde küçük değişiklikler yapılarak kullanıldığı, senaryonun ''Seyda'' olan adının ''Hür Adam'''a dönüştürüldüğü ve bu isimle 7 Ocakta sinema salonlarında gösterime gireceği belirtilen dilekçede, ''Film afişlerinde, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı halde Mehmet Tanrısever senarist olarak gösterilmiştir. Şüpheli Mehmet Uyar da senaryo üzerinde hiçbir şekilde emeği olmadığı halde kendisini senarist olarak göstermiştir. Eser üzerindeki haklarım, şüpheliler Tanrısever, Uyar ve Çetin tarafından ihlal edilmiştir. Bu sebeple şüphelilerden şikayetçiyim'' ifadesine yer verildi. Şavata, gazetecilerin soruları üzerine, filmi çekenlerin hakkını yediğini savunarak, ''Filme giden izleyiciye de hakkımı helal etmeyeceğim'' dedi.

Filmin fragmanı

Hür Adam (fragman)| video.mynet.com

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir