13 Mayıs 2003 23:41

İLEF Öğrenci Yapımları Uluslararası Sularda

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen belgesel filmler sınır ötesi tura çıktı. Dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirilen film festivallerinde İLEF belgeselleri Türkiye'yi temsil ediyor.Yapımını ve yönetmenliğini Değer Kavaz, Özgür E. Arık, Dilek Çelebi, M. Namık Uğur ve Nurfer Yılmazel'in üstlendiği "Rıbat" adlı belgesel, 1-8 Temmuz 2001 tarihleri arasında Estonya'nın Parnu kentinde gerçekleştirilen 5. Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde gösterildi. Aynı film, ABD'nin Philedelphia kentinde 31 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında yapılacak olan ve "University of Film and Video Association" (UFVA) tarafından düzenlenen Nextframe Öğrenci Filmleri Festivali'nde yüzlerce film arasından finalist olarak seçildi. Rıbat, Türkiye'yi temsil edecek tek film olarak, dünyanın çeşitli yerlerinden gelen filmlerle yarışacak.Bu festival, söz konusu tarihlerden sonra, bir yıl süreyle pek çok ülkeyi kapsayacak bir tur programı da hazırlıyor.Bir başka güzel haber de Japonya'dan. İLEF öğrencilerinden Doğan Ümit Karaca, M. Namık Uğur, Özgür E. Arık, Özgür Polat ve T. Onur Erdem'in ortak çalışması "Suyla Yiten" adlı belgesel film, belgesel dünyasının en önemli festivallerinden biri olan Yamagata Uluslararası Belgesel Film Festivali'nde 536 adet başvuru içinden ilk 32'ye girerek yarışmalı Asya Filmleri bölümüne seçildi ve ciddi bir başarıya imza attı. Festival, 3-9 Ekim 2001 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.Yamagata Festivali'nin aylık basın bülteninde, gerek bu film, gerekse festivale başvuran diğer İLEF belgeselleri için yapılan şu yorum oldukça dikkat çekici: "Türkiye'den harika bir öğrenci filmini Asya Filmleri programımıza aldık. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden ilk defa, çok sayıda başvuru aldık ve filmlerin teknik düzeyinin yüksekliği ve tematik çeşitliliği karşısında hayrete düştük."Son yıllarda, özellikle belgesel öğrenci çalışmaları ile sık sık adını duyuran Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerini kutluyoruz. Yakında, belgeselci İLEF öğrencileriyle kapsamlı, röportajlı bir dosya ile karşınızda olacağız.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir