11 Kasım 2013 01:00

İlk Kürtçe afişli film

Sevgi Taşı filmi için Türkiye'de ilk defa Kürtçe afişler hazırlandı.

Yönetmenliğini Ahmet Hoşsöyler’in üstlendiği “Sevgi Taşı” filminin galası dün Diyarbakır’da yapıldı. Film için Türkiye’de ilk defa Kürtçe afiş hazırlandı.

Çekimleri Diyarbakır’da yapılan film; farklılıklarla bezenmiş bir toplumun birlikte yaşayıp, aşkı, sevgiyi birlikte nasıl daha güçlü kılabileceğini konu alıyor.

Sevgi Taşı, Kürtçe ismiyle Kevirê Evînê filmi 15 Kasım’da vizyona girecek. Senaryosunu Gökhan Alan’ın kaleme aldığı filmin başrollerini Gökhan Mumcu ve Zelal Dere paylaşıyor.Avrupa'dan iki ödül aldı

"Sevgi Taşı" filmi; Avrupa Birliği Kalite Zirvesi'nde ''Barış ve Kardeşlik" ödülü ve İsviçre'deki "Shnit Film Festivali"nde onur ödülüne layık görüldü.

Filmin konusu ise şöyle: Mehmet, annesinin anlattığı bir masalda geçen Sevgi Taşı'nın gücüne ve büyüsüne inanıyor ve her yerde onu arıyor.

Masalda, Sevgi Taşı'nın Hz. Süleyman'a ait olduğu ve türlü hastalık ve acılara derman olması için surların arasına saklandığı anlatılıyor. Mehmet'in tek dileği şahit olduğu olumsuzlukları bu taş sayesinde sona erdirmek.


Öte yandan ziraat fakültesini başarıyla bitiren Dicle, Diyarbakır'ın Eğil ilçesine atanıyor. Altı çocuklu bir ailenin kızı olan ve ailesiyle birlikte bu tarihi surların içerisinde yaşayan genç kadın tesadüf eseri Hakan isimli genç bir adamla tanışıyor. Hakan, tıp eğitimini tamamlayıp Diyarbakır'da ilk görevine atanan, Eskişehirli varlıklı bir ailenin oğlu...

Aralarında kısa süre içerisinde bir ilişki başlıyor ve evlenme kararına dek ilerliyor. Ancak Dicle'yi istemeye geldikleri gece olaylar hiç de beklemedikleri şekilde gelişiyor...

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir