9 Ekim 2012 00:00

İlyas Salman'a büyük onur

Altın Portakal Film Festivali'nde İlyas Salman'a ''Yaşam Boyu Onur'' ödülü verildi.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında oyuncu İlyas Salman'a ''Yaşam Boyu Onur'', Avustralyalı ünlü yönetmen Bruce Beresford'a ise ''Sinemada başarı'' ödülü verildi.

49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin konuk sanatçıları, Büyükşehir Belediyesi tarafından Porto Bello Otel'de düzenlenen yemeğe katıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, ulusal uzun metraj film yarışması jüri üyelerinin yoğun çalışma programı içinde yemeğe katılamadıklarını söyledi.

Dün gerçekleştirilen geleneksel korteje katılımın yoğunluğuna dikkati çeken Mustafa Akaydın, şöyle konuştu:

''Dünkü mutluluğumu istatistik olarak vereceğim. Antalya'da 32 yıldır yaşıyorum. Böyle bir kortej görmedim. Bizim festivalimiz Yeşilçam ulusal film endüstrisi ile Antalya halkının buluşması. Eğer bu güzel sanatçılar o kortejde olmasaydı, emniyet rakamlarıyla 252 bin Antalyalı sokaklarda olmazdı. Çok gurur verici. Geçen sene bu rakam yoktu, 50 bin civarındaydı. Bu sene hakikaten çok etkileyiciydi. Bu vesileyle ulusal sinemanın değerli sanatçılarına teşekkür ediyorum.''

Akaydın daha sonra oyuncu İlyas Salman'a ''Yaşam Boyu Onur Ödülü'' verdi. İlyas Salman, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada, ödül alacağını öğrenince Zeynep Oral'ın kendisine, ''Sahnede fazla konuşma'' dediğini anlattı. ''Benim çenem ishal olmuş, nasıl az konuşayım'' diyen Salman, ''En zalim, en gaddar haydut, zalim bir hükümdar kadar kötü olamaz'' diye konuştu.

Konuşmasına ara vererek Ahmed Arif'in ''Kurban'' adlı şiirini okuyan ve bir türkü seslendiren Salman, daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:

''Ben ilk onur ödülümü bu güzel dünyaya bu güzel ifrite geldiğim gün aldım. İnsanların içine daldım çünkü. İlkokul çağındayım, babam dedi ki (İlyas, büyüyünce ne olacaksın?). Avukat, mimar, mühendis, devlet başkanı olacağım sanıyor. (Büyüyünce adam olacağım) dedim. İkinci ödülümü o zaman kendi kendime verdim. Üçüncü ödülümü bugün sevgili dostum, arkadaşım Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'dan aldım. Antalya Kültür Sanat Vakfı ve Akaydın'a teşekkür ediyorum. Bu ödülü aşkın katledilişine seyirci kalmayanlara adıyorum.''

Haberturk

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir