25 Eylül 2009 10:12

İran'ın Kadınları

11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, programında İran sinemasına yer veriyor!

8-15 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da gerçekleşecek 11. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, programında İran sinemasının şaşırtıcı örneklerine de yer veriyor. İran sinemasının en tanınmış kadın yönetmenlerinin filmleri festivalde seyircisiyle buluşacak.Hana Makhmalbaf, bol ödüllü ilk uzun filmi Utanç'la FIPRESCI Ödülü için yarışacak. Abbas Kiarostami'nin çarpıcı 10 adlı filmi ile Mania Akbari'nin bu filmin devamı olarak çektiği 10+4, festivalin "ONun İRAN'ı" başlıklı bölümünde gösterilecek. Festival programının barış temalı bölümünde ise sinemaseverler Rakhshan Bani Etemad'ın Gilane, Ensie şah-Hüseyni'nin Hoşçakal Hayat ve Merziye Meşkini'nin Şaşkın Köpekler adlı filmlerini izleme fırsatı bulacak.
Yorumlar
  • Herşeye muhalefet olmak istemem ama ben bu İran'daki kadın sorunlarına değinen filmlerin Türkiye'de izlenmesinin hiç bir faydası veya artısı olduğunu zannetmiyorum. Bu filmlerin sosyal öyküsü, estetik kaygılardan daha fazla önem taşıdığından ve ülkemizde sadece belli bir festival izleyicisi kadın tarafından izlendiğinden amacına da ulaşamıyor bence. Ülkemizin son hali göz önünde bulundurulacak olursa, "bakın İran gibi bir yönetime sahip olursak sizin hakkınızda da böyle filmler yapılır" mı denmek isteniyor diye düşünürüm. Şeriat düşkünü, kılık kıyafetini dini kurallara göre belirleyen ve gönüllü kölelikten şaşmayan bir kadın, bu filmleri izlemeyecektir. O zaman bu çaba niye? Ha, amaç sinema sanatı ise, bu konsept niye?

  • Süper bir etkinlik daha ,sinemaseverlerin kaçırmaması gereken türden.Güzel haber.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir