3 Eylül 2010 00:00

İranlı yönetmene yine yasak

Bu yıl 67.'si düzenlenen ve dün açılışı yapılan Venedik Film Festivali'ne daha önce de rejim karşıtı film yaptığı gerekçesiyle tutuklanan Cafer Panahi'nin pasaport alamadığı için katılamaması damga vurdu.

Festival açılışındamuhalif yönetmeningönderdiği mektup okundu. Cafer Panahi, mektubunda, Venedik Festivali'ne katılmak için ülkeden ayrılmasına izin verilmediğini belirterek, “Hapisten çıkmama karşın halen film festivallerine katılmak için ülkemden ayrılma özgürlüğüm yok” dedi.

“Akordiyon” adlı kısa metrajlı filminin gösterildiği festivalde, okunan mektubunda 5 yıldır film yapmasının yasak olduğunu da vurgulayan Panahi, “Bir yönetmenin film yapmasının yasaklanması, onun aklının hapiste tutulması gibidir. Belki küçük bir hücrede kilit altında değildir ancak daha büyük bir hapishane düşlemekten vazgeçemez” ifadesini kullandı.

Özellikle Fransız aktris Juliette Binoche'nin onu tutukladığı için İran'ı eleştirdiği Cannes Festivalinde, kendisine verdiği destekten dolayı sinema sanayisine de teşekkür eden Panahi, “Tutukluluk dönemimin en umutsuz anlarında, açlık grevi sırasında, bu topluluğun gururlu bir üyesi olduğumu düşünerek cesaret topladım” dedi.

Muhalif lider Mir Hüseyin Musevi'nin yandaşı Panahi, 1 Martta tutuklanmıştı. 88 gün tutuklu kalan Panahi, yaptığı bir haftalık açlık grevinin ardından serbest bırakılmıştı.

İSTANBUL FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜL ALMIŞTI

Panahi daha önce küçük bir kız çocuğunun gözündenİran rejimini anlattığı"Ayna" isimli filmi ile 1998 yılında İstanbul Film Festivali'nde Altın Lale Ödülü'ne layık görülmüştü. Beyaz Balon (1995), Ayna (1997), Daire (2000),Kanlı Altın (2003), Offside (2006) gibi filmlere imza atan İranlı Azeri yönetmen Cafer Panahi 1990'larda yükselen İran sinemasının en önemli genç isimlerinden birisi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir