21 Eylül 2006 09:41

Işık, Ustasını Kaybetti!

Bergman'ın gözü, dev görüntü yönetmeni Sven Nykvist...

1999 yılından beri alzheimer hastalığı nedeniyle kamera arkasına geçemeyen usta görüntü yönetmeni Sven Nykvist, 83 yaşında Stockholm'da öldü. İsveçli sanatçı, dünyanın en önemli yönetmenleri ile çalışmış ama sanatını tam anlamıyla Ingmar Bergman filmleriyle ortaya koymuştu.Bergman filmleri Cries and Whispers ve Fanny ve Alexander ile Oscar ödülü alan Nykvist'in Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği filmiyle de bir adaylığı bulunuyordu. Sanatçının oğlu Carl-Gustaf Nykvist, 2000 yılında babasını anlatan Light Keeps Me Company isimli bir belgesel çekti. Ayrıca ünlü görüntü belgeseli Visions of Light: The Art of Cinematography da Nykvist'in sanatına yer verdi.7 yıldır setlerden uzak duran sanatçı 1996 yılında yaşamboyu başarı ödülü aldı. Ayrıca ders niteliğindeki kariyerine üç tane yönetmenlik deneyimi sığdırdı: Gorilla, The Vine Bridge ve The Ox.Sven Nykvist, sinemayı sanat yapan bir çağın ışık ustasıydı!
Yorumlar
  • "varolmanın dayanılmaz hafifliğini" 6 sene önce seyrettim hala aklımda fillmden kalan bir çok sahne var, hele arabalarıyla mutluluğa doğru gidişlerindeki(son sahne) " sinema büyüsü " beni hala etkilemektedir.Ne deyim az film çekilsin ama öz film çekilsin.İnsanlık bu kadar güzel işlenir,arayan herşeyi bulabilir bu film de,bu filmlerin dili ,dini, ırkı olmaz sadece insanlık için deyip sözü uzun yıllar yanımdan ayrılmayan ,sinema aşığı ,beni hiç bir zaman yalnız bırakmayan bilgisayarıma bırakıyorum ,,saygılar......:)

  • gerçekten çok üzücü :((

  • ne diyelim allah rahmet eylesin:(

  • sinema adına acı bir kayıp :((

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir