9 Ocak 2012 01:00

İstanbul Film Festivali'nin Jüri başkanları Ceylan ve Mungan

İstanbul Film Festivali’nin bu yılki Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı Nuri Bilge Ceylan olurken, Ulusal Yarışma jüri başkanlığını ise Murathan Mungan yapacak.

Bu yıl 31 Mart – 15 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek 31. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma Jüri Başkanı, 'Bir Zamanlar Anadolu’da' ile 2011'in en iyi filmlerinden birine imza atan Nuri Bilge Ceylan oldu.

Nuri Bilge Ceylan başkanlığındaki Uluslararası Yarışma Jürisi'nin seçeceği ''En İyi Film'', Eczacıbaşı Topluluğu'nun Şakir Eczacıbaşı anısına vereceği toplam 25 bin avro değerinde para ödülünün de sahibi olacak. Bu para ödülünün 10 bin avrosu ''En İyi Film'' ödülünü kazanan filmin Türkiye dağıtımcısına verilecek. Jüri ayrıca, gösterilen özel bir başarı için bir yönetmene ''Jüri Özel Ödülü'' verebilecek.

İstanbul Film Festivali Altın Lale Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, birçok eseri tiyatroya uyarlanan, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı kült film ''Dağınık Yatak''ın senaristi, şair ve yazar Murathan Mungan üstlenecek.


Murathan Mungan başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi festivalde ''En İyi Film'', ''En İyi Yönetmen'', ''En İyi Kadın Oyuncu'', ''En İyi Erkek Oyuncu'', ''En İyi Senaryo'', ''En İyi Görüntü Yönetmeni'', ''En İyi Kurgu'', ''En İyi Müzik'' ve ''Jüri Özel Ödülü'' olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.

Ulusal Yarışma Jürisi'nin seçeceği ''En İyi Film'' 150 bin lira, ''En İyi Yönetmen'' 50 bin lira, ''En İyi Kadın Oyuncu'' ve ''En İyi Erkek Oyuncu'' 10'ar bin lira ile ödüllendirilecek.

İlk kez 2011 yılında para ödülüyle desteklenen ''Jüri Özel Ödülü'' bu yıl Efes Pilsen tarafından verilmeye başlanıyor. Altın Lale Ulusal Yarışmaya katılan filmler arasından Onat Kutlar anısına verilecek ''Jüri Özel Ödülü''nü kazanan filmin yönetmenine bir sonraki filminin yapımında kullanılmak üzere 30 bin dolar ödül verilecek.

31. İstanbul Film Festivali'ne katılmak isteyen Türk filmlerinin, en geç 3 Şubat Cuma akşamına kadar festival merkezine başvurmaları gerekiyor.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir