11 Temmuz 2011 00:00

İstanbul'un fethi sinemada

Yapımcı Faruk Aksoy, filmi için hiçbir masraftan kaçınmıyor.

Faruk Aksoy'un üç yıldır üzerinde çalıştığı dev bütçeli 'Fetih 1453' filmi için Alibeyköy'de Medine şehri birebir inşa edildi. Hz. Muhammed'in hadisiyle başlayacak filmin pazar yeri çekimlerinde 300 kişi rol aldı

Yapımcı Faruk Aksoy'un 'Recep İvedik' serisinden kazandığı parayı yatırdığı 'Fetih 1453' filminin çekimleri sürüyor. Yönetmenliğini de Faruk Aksoy'un yaptığı, Devrim Evin, İbrahim Çelikkol, Dilek Serbest, Recep Aktuğ, Erden Alkan, Şahika Koldemir ve Cengiz Coşkun gibi oyuncuların rol aldığı filmin bütçesi 17 milyon dolar.


Hz. Muhammed'in 'Konstantiniyye elbet bir gün feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan, ne güzel kumandandır! Onun askeri ne güzel askerdir!? hadisiyle başlayacak film için Alibeyköy'de antik Medine kenti birebir inşa edildi. 100 kişinin aksesuarlarla dekor için çalıştığı ve inşaatı bir hafta süren Medine Pazarı çekimlerinde 300 kişi rol aldı.


Hz. Muhammed'in evinin de inşa edildiği Medine çekimlerine büyük hassasiyet gösterildi. Toprağın ve güneşin konumuna bile dikkat ettiklerini söyleyen Faruk Aksoy, 'O dönemi birebir yansıtmak için uzmanlardan yardım aldık. Yüzyıl Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Profesörü Uzman Adem Saraç bu konuda bize yol gösterdi' dedi.


Hz. Muhammed'in 'Çağrı' filmindeki gibi sadece sesinin duyulacağı, görüntüsünün yer almayacağı filmde, Hz. Eyüb'ü Tuncay Gençkalan oynadı. Medine Pazar yerinde yapılan çekimlerde Faruk Aksoy, kızı Defne ve eşi Elif?e de küçük bir rol verdi.


FİLMDEN KARELER İÇİN TIKLAYINIZ..


Yorumlar
  • nihayet akıllarına geldi atalarımızın zaferden zafere koştuğu yıllarla ilgili kaliteli bir flim yapmak

  • milyar dolarlık bütçeli bir film yapılmalı istanbulun fethi milyar dolarlık film anca paklar inş. basit bişey olmaz son teknolojiler kullanılır. Kurguda görüntüde seslendirmede kopukluklar olmazsa çok tutulur başarılar.

  • Çağrı filminde Peygamber Efendimiz S.a.v in sesi yoktu, bu filmde de Alemlere rahmet efendimizi seslendirmeyin müslüman kardeşlerimiz bu konuda hassas bu hassasiyete saygı gösterin , yoksa filminizi otorup tek başınıza izlersiniz. 17 milon dolara film izlemiş olursunuz.

  • katılıyorum peygamber efendemizin sesi yoktu çağrıda sallamayın çağrıyı iyi izleyin

  • Kalitesi iyi olsun olmasın böyle bir konuyu işleyen film gişe rekorlarını alt üst edeceğinden adım gibi eminim... Zira milletimiz şanlı ecdadı dinlemeye doymuş fakat izlemeye ve olaylara şahit olmaya aç kalmıştır... o devirlerden bahsederken duyduğumuz ve okuduğumuz adaleti, yaşam şeklini sosyal ve siyasal hayatı, saygıyı, sevgiyi ve de şefkati kim istemez ki? ve keşke o devirde yaşasaydık kim demez ki?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir