7 Şubat 2011 01:00

İşte Şener Şen'in Dublörü

Resimde birisi ünlü oyuncu Şener Şen, diğeri ise onun dublorü...

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA


Bundan 45 yıl önce sinema aşkıyla Mersin'deki yoksul baba evinden kaçıp Yeşilçam'ın yolunu tutan Hasan Demircan, son 15 yıldır usta aktör Şener Şen'in bütün filmlerinde dublörlüğünü yapıyor...

Hasan Demircan'ın (57) Yeşilçam macerası 13 yaşında başlamış. Aslen Tarsuslu. 13 yaşında evden kaçmış ve soluğu İstanbul'da almış. Onu o yaşında bu inanılmaz maceraya sürükleyen ise daha o yaşta tutulduğu sinema aşkı. Teşrifatçılık yaparak, gazoz ve mısır satarak başladığı sinema sektörü onun bütün hayatını yönlendirmiş.

Hasan Demircan'ın Şener Şen'le yollarının kesişmesi ise 1996'da Eşkıya filmiyle olmuş. O günlerde yönetmen Yavuz Turgul'un kendisini aradığını duymuş. Meğerse resmini gören Turgul, Hasan Demircan'ın tam da Şener Şen için aradığı dublör olduğuna kanaat getirmiş: Hızlıca saçlarımı kestiler ve Tamam işte aradığımız adam dediler.

O günden bugüne Şener Şen'in her yeni filminin zor sahnelerinde gördüğümüz kişi aslında Hasan Demircan. Eşkıya ile başlayan bu kader arkadaşlığı 1998'de İkinci Bahar, 2004'te Gönül Yarası, 2007'de Kabadayı ve geçtiğimiz günlerde gösterime giren Av Mevsimi'yle sürmüş. Elbette bu kader arkadaşlığından pek çok anı biriktirmiş Hasan Demircan: Eşkıya'yı çekerken saçlarımı kestiler, sonra Şener Abi'yle aynı kıyafetleri giydim ve yanına gittim. Tıpkı ben olmuşsun, dedi. Eşkıya'da genelde hep çatışma sahnelerinde oynadım. Birinde üç metre yüksekten atlamam gerekiyordu, heyecanlanınca atlarken ayağımı burktum, tedavisi birkaç saat sürdü. Bütün ekip saatlerce ayağımı beklemişti. İkinci Bahar'da ise bir yangın sahnesi vardı hatırlarsınız, orada Ali Haydar Usta'nın Türkan Şoray'ı, yani Hanım'ı yangından kucağına alarak kurtarması gerekiyordu. İlk sahnede yapamadık, üst üste 10 kez tekrar ettik o sahneyi. Fakat o günlerde Türkan Hanım kiloluydu, o sırada belimi incitmiştim, bayağı uzun sürdü geçmesi.

Hasan Demircan Av Mevsimi'nde de otomobil sahnelerinde görev almış dublör olarak: Riskli sahneler olmamasına rağmen, Şener Ağabey'in aynı film için başka bir yerde çekimde olması gerektiği için otomobili benim kullanmamı istediler. Fakat ben otomobil kullanmayı bilmiyordum. Onu da otomatik vites bir arabayla çözdük, biraz deneme yaptım ve zorlanmadan kullandım otomobili. Fakat çok hızlı otomobil kullanmam gereken sahnelerdi, adeta deli cesareti geldi üstüme ve becerdim.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir