5 Kasım 2018 08:33

İşte yeni Fatih Sultan Mehmet

Türk sinema tarihinde 4. kez beyazperdede görünecek Fatih Sultan Mehmet’i "Deliler Fatih’in Fermanı" filminde Rüzgar Aksoy canlandırıyor.


Sinemanın yeni Fatih Sultan Mehmet’i Rüzgar Aksoy oldu! Senaryosu Osmanlı Ordusu'nun özel kuvvetleri "Deliler" adlı süvari birliği merkezi üzerine kurulan film, 15'inci yüzyılda Fatih Sultan Mehmet'in (Rüzgar Aksoy) bölgedeki halka uyguladığı zulme son vermesi için EflakVoyvadasıVladTepeş'in (Erkan Petekkaya)üzerine gönderdiği 'Deliler'in giriştiği mücadeleyi anlatıyor.


Tarihe adını altın harflerle yazdırmış bir karakteri canlandıran Rüzgar Aksoy heyecanını şu cümlelerle dile getirdi:


"Tarihte çağ kapatıp çağ açan en önemli Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’i canlandırmak benim için heyecanlı ama daha fazla gurur vericiydi. Böylesine büyük sorumluluk isteyen bir karakteri canlandırırken bunun altında kalmamak için çok çalıştım. Umarım üstesinden gelebilmişimdir."SİNEMA PERDESİNDE FATİH SULTAN MEHMET


İstanbul'u fethederek 1453'te bir çağı kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet, Türk sinemasında bugüne kadar 3 kez konu oldu. Daha önce 1951 yapımı"İstanbul'un Fethi"nde Sami Ayanoğlu, 1983'de "Fatih Sultan Mehmet" de AtillaArcanve 2012'de "Fetih 1453"te Devrim Evin tarafından canlandırılan Fatih Sultan Mehmet', 'Deliler'de ise Rüzgar Aksoy tarafından canlandırıldı.


OSMANLI ORDUSU'NUN DELİLER'İ KİMLERDİR?


Deliler, Osmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, adını savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle almıştır. Gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz kişiler oldukları için efsanevi bir ünleri olan "Deliler", talimlerini ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak yaparlardı. Osmanlı tokadı, "Deliler"in güçlerinden çıkmış bir kavramdır."Deliler", Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluş, yükselme ve duraklama dönemlerinde aralarında İstanbul'un Fethi de olmak üzere bütün savaşlarda düşmanla ana ordudan önce karşılaşarak korku salma ve bilgi toplama görevlerini yerine getirmişlerdir.


Gösterime 23 Kasım'da girecek olan "Deliler Fatih’in Fermanı"nın yönetmenliğini Osman Kaya yapıyor. Heyecanla beklenen filmde başrolleri ErkanPetekkaya,Cem Uçan, İsmail Filiz, Yetkin Dikinciler ve NurFettahoğlupaylaşıyor.


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek Yaşar Kemal filmleri Yapı Kredi Kültür Sanat'ta gösterilecek

   Türk edebiyatının kilometre taşı olarak gösterilen yazar Yaşar Kemal, vefatının 4. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

  • Sinema tarihinin en seksi karakterleri Sinema tarihinin en seksi karakterleri

   İngiliz sinema portalı Chili’nin katılımcılarına sorarak hazırladığı ve binlerce sinemaseverin tercihlerine dayanılarak oluşturulan “Sinema tarihinin en seksi kadın ve erkek karakterleri” sıralaması yayımlandı.

  • Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser Erkan Petekkaya’lı Kapan’dan ilk teaser

   Ünlü oyuncu Erkan Petekkaya’nın başrolünü Öykü Çelik, Kemal Uçar ve Ali Gürer ile paylaştığı Kapan filminin ilk teaserı yayınlandı. Filmin sosyal medya hesaplarından yayınlanan teaser merak uyandırdı.

  • Aquaman 'milyar dolar' kulübünde Aquaman 'milyar dolar' kulübünde

   DC Comics'in son süper kahraman filmi Aquaman, Aralık ayında gösterime girdikten sonra geçtiğimiz hafta dünya genelinde 1 milyar dolar gişe hasılatı yaptı.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir