18 Nisan 2014 00:00

İtirazım Var'a +18 sınırlaması

Onur Ünlü'nün İtirazım Var filmine genel gösteriminden hemen önce 18 yaş sınırlaması getirildi.

Onur Ünlü'nün İtirazım Var filmine genel gösteriminden hemen önce 18 yaş sınırlaması getirildi.

İstanbul Film Festivali'nin ulusal yarışma bölümün iddialı yapımlarından birisi olan Onur Ünlü 'nün 'İtirazım Var' isimli filmine Kültür Bakanlığı tarafından 18 yaş sınırı getirildi. Filmin yapımcısı U10 Film'e gönderilen belgede, "Yönetmeliğin 11. Maddesi gereğince film, çocukların ve gençlerin ruh ve beden sağlığını etkileyici unsurlar, genel ahlak, insan onuru ve şiddet içermesi nedeniyle 18 yaş ve üzeri izleyici kitlesi içindir" ibarelerine yer verildi.

Belgedeki "genel ahlak, insan onuru ve şiddet içermesi" ibaresi filmin insan onuru içerdiği için +18 aldığı şeklinde espriler yapılmasına neden oldu.

Camisinde işlenen bir cinayetin izini süren, vicdanlı bir imamın hikayesini anlatan film yarın vizyona girecek. Filmin yapımcıları bu karara itiraz edeceklerini duyurdu.

Geçen ay Lars Von Trier'in Nymphomaniac isimli filmi de 11. Madde gerekçe gösterilerek vizyona sokulmamıştı.

ONUR ÜNLÜ: AHLAKİ BİR KARAR OLMASI, SİYASİ OLMASINDAN DAHA TEHLİKELİ

Konuyla ilgili olarak "Siyasi bir karar olmadığını umuyorum" diyen Onur Ünlü şöyle devam etti: "Bu kararın siyasi olmadığını umuyorum ama ahlaki bir karar. Ahlaki bir karar olması siyasi bir karar olmasından daha tehlikeli. Bir filmi izleyen üç kişinin 76 milyonun ahlakıyla ilgili bir karar verdiğini görüyoruz. Bu üç kişinin ahlakıyla ilgili kim karar verecek. Ya da kim verdi daha önce? "Siz 76 milyonun ahlakını gözetebilecek bir kişiliğe sahipsiniz. onun için gelin bu işi yapın diyen kim?" Filmi izleyenler zaten biliyorlar filmde +18 gerektirecek tek bir plan bile yok. Sahne de demiyorum plan. 17 yaş ve 10 aylık bir insana güvenmeyenler 18 yaşındaki bir insana nasıl oy verdiriyorlar.

ŞENAY AYDEMİR/RADİKAL

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir