22 Ekim 2009 10:42

İyiki Yapmışsın!

İsmail Necmi'nin Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım? Filminde kullandığı sofistike İstanbul görüntüleri Toronto Film Festivali'nin jüri başkanını etkiledi.

İsmail Necmi, Should I Really Do It? / Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım? adlı ilk sinema filmi ile Montreal Yeni Sinema Festivali Uluslararası Yarışmada, en yaratıcı ve yenilikçi filme verilen 'Daniel Langlois Innovation Award' ödülünü kazandı.Uluslararası Jüri, İsmail Necmi'nin belgesel ve drama türlerine getirdiği yeni bakış açısı ve özellikle görsel ve estetik unsurlarla, filmin dramatik içeriğinin daha önce örneğine rastlanmayan, avandgard ve çok yaratıcı bir şekilde filmde bir arada kullanılması nedeniyle bu ödülün İsmail Necmi'ye verildiğini açıkladı.Toronto Film Festivali direktörü Cameron Bailey'in jüri başkanlığını üstlendiği Montreal'deki uluslararası yarışmada sadece 3 ödül veriliyor. En iyi Film, En Yaratıcı/Yenilikçi Film ve En iyi Oyuncu Performansı ödülleri. En iyi film ödülünü, Cannes Film Festivali'nde de ödül alan Yorgos Lanthimos'un Canine adlı filmi aldı. İsmail Necmi, Should I really Do It? ile En Yaratıcı/Yenilikçi film ödülünü kazanırken, En iyi Oyuncu Performansı ödülü ise Fausta filmindeki rolü ile Magaly Soiler'in oldu. Uluslararası Jüri Başkanı ve aynı zamanda Toronto Film Festivali Direktörü olan Cameron Bailey, Twitter'daki kişisel sayfasında İsmail Necmi'nin filmini seyrettikten sonra, filmden ve filmdeki sofistike İstanbul görüntülerinden çok etkilendiğini, bu nedenle önümüzdeki sene Toronto Film Festivali'nin "City to City" bölümünde İstanbul'u konu etmeyi düşündüğünü yazdı. (http://twitter.com/CAMERON_TIFF/status/4850933999)Adı "yeni" olmasına rağmen bu sene 38'inci kez düzenlenen Kanada'nın en eski, Monreal'in ise en prestijli film festivali olarak kabul edilen Montreal International Festival du Nouveau Cinéma'da ozellikle avandgard filmler programa kabul ediliyor. İsmail Necmi'nin Filmi 38 yıllık festivalin tarihinde Ana Yarışma'ya kabul edilen ilk Türk filmi olma özelliğini de taşıyor.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir