4 Mart 2016 16:35

İzleyici sevdi, eleştirmenler nefret etti

Şimdi bu filmler kötü mü yani?

Saw: Yaşamak için öldürür müsünüz? İlkinden sonra yedi bölüm daha çekilen psikolojik gerilim/korku türündeki Testere serisinin ilki şiddet unsurunun seviyesinden ötürü eleştirmenler tarafından epey bombardımana uğrasa da gişede karşılığı çok iyiydi ve dünya çapında 100 milyon dolarlık bir gişe hasılatına ulaştı.
Fear and Loathing in Las Vegas:
Roman uyarlaması yapımın başrollerinde Johnny Depp, Benicio del Toro gibi isimler var. Gişesi çok yüksek olmasa da internetteki izleyici yorumları eleştirmen yorumlarından çok farklı. Eleştirmenler özellikle aslına sadık kalmaması yönünde eleştiriler getirirken izleyiciler çoğunlukla filmi sevdiklerine dair yorumlar bırakmışlar. Yönetmen Terry Gilliam bir röportajında hem tüm zamanların en iyi filmi hem de en nefret edilen filmlerinden biri olmasını istedim demiş, ne dersiniz, istediği olmuş mu?

Step Up (2006):
Channing Tatum ve Damaine Radcliffe’in başrolde olduğu dans temalı filmde dansa tutkun iki gencin sanat okulundaki kesişmelerinin bambaşka umutlar yeşertişi anlatılıyordu. Senaryosunun da dans sahnelerinin de eksik olduğunu söyleyen eleştirmenlere rağmen hem izleyici yorumları hem de gişe başarısı olumluydu. İlk haftasında 21 milyon dolar gibi bir gişe hasılatına kavuşmuştu gençlik filmi Step Up. Daha sonra devamı da çekildi.

August Rush: Müziğin mucizeler yaratabileceğini anlatan naif film eleştirmenler tarafından zayıf bulunsa da izleyiciler tarafından çok beğenilmişti. Hatta filmin 80. Akademi Ödülleri’nde aday bile gösterildi. Filmin gişesi de çok başarılıydı, 66 milyon dolara yakın bir hasılat elde etti ki bütçesinin üç katı kadar bir rakamdı bu. Robin Williams’ın filmde olması da bir artıydı elbette.

The Butterfly Effect: Konu başarılı olsa da sunuluş biçimi ve gerilim öğelerini zayıf buldukları için eleştirmenlerin çoğu filme düşük puanlar verdi fakat izleyici gözünde adeta bir kült filme dönüştü. 13 milyon dolar bütçeli film 100 milyon dolara yakın bir gişe hasılatı elde etti. Filmin tanıtım çalışmaları çok başarılıydı. Ayrıca film dünya çapında üç festivalden en iyi bilimkurgu/gerilim filmi ödülleriyle döndü.
The Phantom of The Opera: Ünlülerle dolu müzikal film izleyiciler tarafından bu kadar beğenilip, eleştirmenlerin oklarına nasıl bu kadar maruz kalır, biz de şaşırdık. Yönetmen Joel Schmacher’in bu ünlü eseri mahfettiğini söyleyen eleştirmenlere seyirci gişede cevabını verdi: 70 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film tam 155 milyon dolar hasılat elde etti.

Taken 3: Yine bir şok, oyunculuklar dışındaki her detayı eleştirmenler tarafından topa tutulan film, izleyiciler tarafından hep olumlu yorumlar almış. Gişede ise tam 326 milyon dolar kazanmış film, daha ne olsun?

Pixels: Efektlerde başarılı olsa da içi boş bir hikayeye sahip olduğu yönünde eleştiri yağmuruna tutulan Pixels de hem izleyicilerin olumlu yorumlarını almış hem de gişede 245 milyon dolarlık bir hasılatla mutlu olmuş filmlerden…

Hotel Transilvania 2:
İlkinin enerjisinin bulunmadığını söyleyen eleştirmenlere inat, küçük büyük tüm izleyiciler filme bayıldıklarını yazmışlar yorumlarda, gişede ise film tam 470 milyon dolar kazanmış.

Divergent: Insurgent: Dünya çapında 300 milyon dolarlık gişe hasılatı elde eden, Divergent serisinin izlediğimiz son halkası genelde zayıf hikaye örgüsü ve diğer çocuk kitabı adaptasyonlarına olan benzerliği nedeniyle eleştirmenler tarafından beğenilmemişti. Bakalım serinin yeni filmi nasıl olacak.

MELİS ZARARSIZ

Yorumlar
  • SAW number 1 ım ya dort gozle 8. yi bekliyorum :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir