30 Mayıs 2006 16:41

Japon Ustanın Ölümü

Narayama Türküsü acı acı çalıyor...

Japon sineması Akira Kurosawa'nın ardından bir efsaneyi daha yitirdi. 79 yaşındaki yönetmen Shohei Imamura bugün hayata gözlerini yumdu. Japon Yeni Dalgası'nın yıldızı Imamura her ikisi de Altın Palmiye'li Narayama Türküsü (1982) ve Yılanbalığı (1998) filmleriyle sinema tarihine adını yazdırmıştı.1926'da Tokyo'da doğan Imamura, üniversiteyi bitirdiği 1951'den itibaren Japonya'nın önde gelen film şirketleri Schochiku ve Nikkatsu için çalışmaya başladı. İlk uzun metrajlı filmi olan Çalınmış Arzular'ı 1958'de çekti. Kendisi burjuva bir aileden gelen yönetmen, filmlerinde daha çok köylü geleneklerin toplum hayatındaki yansımalarını ve İkinci Dünya Savaşı ardından toplum hayatında açılan derin yaraları ele aldı.En bilinen filmleri arasında Tanrıların Derin Tutkusu (1968), Bir Konsomatrisin Gözünden Savaş Sonrası Japonya (1970), İntikam Benimdir (1979) gibi eserler yer alsa da dünya çapında şöhret 1982'deki Altın Palmiye'li Narayama Türküsü ile geldi. Usta sinemacı Cannes'da büyük ödüle bir kez daha ulaşmak için 1998'deki Yılanbalığı'nı bekleyecekti.Imamura'nın da kaybıyla Japonya, Akira Kurosawa'nın ardından ikinci en büyük sinemacısını da yitirmiş oldu.Çağdaş Koçyiğit
Yorumlar
  • Umarim Narayama Türküsü filmini sitenin arsivinde görebiliriz.

  • Hayat bir film ve her film gibi hayat da bir yerde bitiyor, bazen belki de en güzel yerinde.Gerçekten Japon ve Dünya Sineması için çok büyük bir kayıp.Artık Shohei Imamura'yı filmleriyle hatırlayacağız sadece.Toprağı bol olsun.Tüm sinemaseverlerin başı sağolsun.Sinemayla kalın.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir