11 Haziran 2013 00:00

Johansson’dan “kötücül ikizine” dava

ABD’li aktrist Scarlett Johansson kendisine benzeyen bir kurgusal karaktere yer veren Fransızca çoksatan romanın yazarına karşı dava açtı.

Scarlett Johansson’un karakterin kendisinin “kötücül ikizi” olarak tasvir edildiği romanın yazarı Grégoire Delacourt ve yayınevi JC Lattes’ye karşı açtığı davanın mahkemece kabul edilmesi halinde yaratıcı ifadenin sınırları konusunda yeni bir eşik oluşabilir.

Yazarın kitaptaki kıyaslamanın Johansson’un güzelliğine bir iltifat ve övgü niteliği taşıdığı konusundaki ısrarına karşın özellikle “Lost In Translation”daki rolüyle ünlenen oyuncu, yayınevinden kişisel haklarının çiğnenmesi ve hileli kullanımı” nedeniyle tazminat talep ediyor.

Delacourt’un mart ayında yayımlanan kitabı “La première chose qu’on regarde”, Kuzey Fransa’da bir köyde bir araba tamircisinden yardım isteyen ve Johansson’a ikizi kadar benzeyen gizemli bir kadınla ilgili. Tamircinin önce gerçekten ünlü oyuncunun kendisi sandığı kadının onun kötücül ikizi olduğu ancak 60 sayfa sonra ortaya çıkıyor.

Kitabı okumadı iddiası

Delacourt, Johansson’un şimdiye kadar sadece Fransızca olarak yayımlanması nedeniyle büyük ihtimalle okumadığı bir kitap hakkında dava açmasının kendisini şaşkına çevirdiğini söyledi.

Le Figaro’ya verdiği demeçte bir bakıma ilanı aşk olan kitabı nedeniyle Johansson’dan çiçek beklerken davayla karşılaştığını belirten yazar, “Romanda hava yastığının açılmaması nedeniyle yaralanan birine de yer veriyorum. O zaman hava yastığı üreticileri tarafından da mı dava edilmem gerekiyor?” yorumunu yaptı.
(Radikal)

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir