19 Nisan 2012 00:00

Jüri 'Gavurun Torunu, Ermeni Dedem'i seçti

9. kez İstanbul’da buluşan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, Devrim Akkaya ve Josephina Markarian’ın 'Gavurun Torunu Ermeni Dedem' projesine 10,000 dolar destek vermeye karar verdi.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 12-13 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da buluştu. Toplantının ertesinde bir projenin 10,000 dolar ile desteklenmesine karar verildi.

12-13 Nisan'da gerçekleştirilen ve 10 projenin katıldığı Sinema Destek Fonu toplantısının sonunda juri, Devrim Akkaya ve Josephina Markarian’ın “Gavurun Torunu Ermeni Dedem” projesine 10,000 dolar destek vermeye karar verdi.

Mezarı kayıp olan büyük dedesiyle arasındaki bağı "1915 travması ve yaşadıkları yalnızlık" üzerinden kuran Devrim Akkaya'nın projesi “Gavurun Torunu, Ermeni Dedem", önce ön jüri tarafından 39 filmden seçilen 10 film arasında yer aldı.

Ön jüri, Erivan Altın Kayısı Film Festivali Direktörü Susanna Harutyunyan, Ermenistanlı tanınmış senaryo yazarı Vahram Martirosyan, Ermenistanlı yönetmen Ara Khanjyan, Ermenistan Türkiye Sinema Platformu danışmanı, belgeselci, yazar Melek Ulagay, Altyazı Sinema Dergisi'nin yazarlarından sinema eleştirmeni Berke Göl ve yönetmen-yapımcı Özgür Doğan'dan oluşuyordu.

Juride ise yönetmen Yeşim Ustaoğlu, yönetmen Harutyun Khachatryan, Erivan Altın Kayısı Film Festivali direktörü Susanna Harutyunyan, belgesel yönetmeni ve Ermenistan Türkiye Sinema Platformu danışmanı Nurdan Arca ve Saraybosna Film Festivali programcılarından Elma Tataragic yer aldı.

Platform, Helen Kurkjian'ın "Homeport" isimli projesine de juri özel ödülü verdi.

İstanbul Anadolu Kültür ve Erivan Altın Kayısı Film Festivali inisiyatifiyle kurulan Ermenistan Türkiye Sinema Platformu, 2012 yılında Eurasia Partnership Foundation, Open Society Institute Art& Culture Programme ve Global Dialogue tarafından destekleniyor.

Ermenistan Türkiye Sinema Platformu ve Film Destek Fonu Toplantısı hakkında ayrıntılı bilgi için: cinemaplatform.org

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir