24 Eylül 2018 15:27

Kadir İnanır ateş püskürdü!

Kadir İnanır: 'Türk sineması kimseden sorulmuyor. Türk sineması başka birşeydir' dedi.


Türk sinemasının usta ismi Kadir İnanır, şubat ayında şah damarında oluşan hasar nedeniyle beyninde pıhtı atması sonrası ameliyat olmuş, uzun süre yoğun bakımda kalmıştı. Sanatçı, taburcu olduktan 7 ay sonra setlere Nihat Durak’ın yönettiği ‘Kapı’ adlı sinema filmiyle döndü. Midyatlı Süryani bir ailenin dramını anlatan ‘Kapı’ da Kadir İnanır’a başrollerde Vahide Perçin ile Aybüke Pusat eşlik ediyor.Kadir İnanır, çekimleri Mardin ve İstanbul’un ardından Berlin’de gerçekleştirilecek olan ‘Kapı’nın setinde bazı açıklamalarda bulundu. Habertürk’ün haberine göre; Geçtiğimiz günlerde Cem Yılmaz ve Şahan Gökbakar’ın Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile buluşması hakkında şunları söyledi: "Komedi tarzında filmler yapmıyoruz. Onlar ticari şansı yüksek filmler. Tabii Türk sinemasını kurtarmayı onlara bıraktık, onlar kurtaracakmış. Öyle okudum gazetelerde. Türk sineması da onlardan soruluyormuş. Türk sineması kimseden sorulmuyor. Türk sineması başka bir şeydir. O sorumlulukların hesabında bir tuhaflık var. Bizim mesleğimiz öyle kolay bulunan bir meslek değildir. Bizim yaptığımız en zor ve en saygın iştir. Ne yaptıysak hakkımızı halk teslim edecek. 50’nci yılıma giriyorum hâlâ izleyicinin karşısına çıkıyorum. Üretim kaynağının artması lazım. Bu işin sorumluları kiminle neyi konuşacağını bilmesi lazım. Kaç gündür çekim için anamız dinimiz ağladı, burnumuzdan geldi ama Türk sineması iki komedyenden soruluyor. İkisini de çok severim ama yanlış. Kategori dışı, kendi aralarında yarışan bir mekanizma. Nasıl bir mesleğin bütününe tekabül edebilirler ki? Belli bir liste var, onlarla görüşüyorlar. Görüşsünler, görüşmesinler demiyorum ama mesleğin sahiplerini yok saymak doğru birşey değil. Daha önce de söyledim sanatın önünde hiçbir güç duramaz. Tarihler boyunca durabilen görülmemiştir. Bu bir şikayet değil bir gerçeği anlatmaya çalışıyorum."JÜBİLE Mİ YAPIYOR?


Kadir İnanır, ‘Kapı’ ile oyunculukta jübile yaptığı yönündeki söylentilerin doğru olmadığını şu sözlerle dile getirdi: "Sanatçının jübilesi olabilir mi? Dünyanın neresinde görülmüş, adam ölürken bile film çekiyor. Setlerde ölen oyuncu sayısı çoktur."


Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir