6 Ocak 2016 18:39

Kahkahalarınızı Tutamayacağınız En İyi Komedi Filmleri

The Apartment – Garsoniyer (1960)

1960 ABD yapımı dramatik komedi türünde bir filmdir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Billy Wilder üstlenmiştir. Filmin müziklerini ise Adolph Deutsch üstlenmiştir. Filmde Jack Lemmon, Shirley MacLaine, Fred MacMurray gibi isimler yer almıştır. Film, 5 Oscar Ödülü’nün sahibidir. Ayrıca film Venedik Film Festivali de dahil birçok festivalde gösterilmiş ve pek çok ödül kazanmıştır. Film C. C ‘Bud’Baxter’in (Jack Lemmon) evini, şirketindeki üst yöneticilere garsoniyer olarak kullandırmasını konu alır. Ayrıca filmde üst yöneticilerin çalışanlarını nasıl sömürdüğüne ve yükselme hırsıyla nasıl yozlaşıldığına da değinmiştir. Bud, bu sebeple şirkette terfi etmiştir. Başka çalışanlar da evin anahtarını isteyince Bud, kendi dairesini kullanamaz hale gelmiştir. Şirketin patronu olan Jeff Sheldrake (Fred MacMurray) Bud’un evine, hoşlandığı kız olan Fran Kubelik’i (Shirley MacLaine) götüreceğini öğrenince Bud hayal kırıklığına uğrar. Ancak buna anlam veremez çünkü Fran diğer kadınlardan farklıdır. Ne yaptığının farkında olmadığını düşünen Bud, umutsuz bir sevgi arayışı içinde bu kıza tutunur ve bu kirli dünyadan tek parça halinde kurtulmayı başarabilirler. Kara mizaha yakın bir film olan bu klasik filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.3

Coming to America – Amerika Rüyası (1988)
1988 ABD yapımı romantik komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda John Landis oturmaktadır. Filmin senaristliğini Barry W. Blaustein ve David Sheffield üstlenmiştir. Yapımcılığını ise George Folsey, Jr. ve Robert D. Wachs üstlenmiştir. Müzikler Nile Rodgers’e aittir. Ayrıca filmde, Eddie Murphy, Arsenio Hall, James Earl Jones, John Amos, Madge Sinclair, Shari Headley gibi usta oyuncular rol almıştır. Film prens Akeem (Eddie Murphy) ile yardımcısının, prensin hayatının kadınını bulması için Amerika’ya gitmelerini ve orada yaşadıkları maceraları konu alır. Filmde, Eddie Murphy ve Arsenio Hall birden fazla karakteri canlandırmışlardır. Film aramaktan vazgeçilmediği takdirde herkesin aradığı insanı bulabileceği mesajını vermektedir. Sizi kırıp geçirecek bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 6.9
The Mask – Maske (1994)
1994 yapımı komedi fantastik türündeki bir filmdir. Filmin yönetmenliğini Chuck Russell üstlenmiştir. Filmin senaristliğini Michael Fallon, Mark Verheiden üstlenirken, yapımcılığını ise Robert Engelman ve Ann Burgund üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Jim Carrey ve Cameron Diaz vardır. Film, Norverç Mitolojisi’nde muziplik tanrısı olan Loki tarafından, dünyaya atılan bir maskeyi konu alır. Efsaneye göre maskeyi takan kimse Loki’nin güçlerine sahip olur. Maskeyi takan kimse, ışık hızında koşabilir, istediği kişi, cisim ya da hayvana dönüşebilir. Lastik gibi bir forma sahip olur, eğlenceli ve espri anlayışı olan biridir. Bu yeteneklere sahip olma şansı bankacı Stanley Ipkiss’e vuracaktır. Toplum tarafından dalga geçilen, pek itibar görmeyen biri olan Stanley, bir gün yalnız kalmak için deniz kenarına gittiği sırada denizde parlayan bir şey görür ve maskeyi bulur. Maskeyi taktığında çılgınlar gibi eğlenen, kendine güvenen biri olan Stanley, maske ile eğlencenin dibine vuracaktır. Filmin Maske 2 şeklinde devam filmi de vardır. Siz de çılgınlık dolu bu filmi izlemelisiniz.
IMDb: 6.9
The Truman Show (1998)
1998 yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Peter Weir oturmaktadır. Filmin senaristliğini Andrew Niccol üstlenmiştir. Filmde, Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Ed Harris gibi isimler rol almıştır. Filmin müziklerini, Burkhard Dallwitz ve Phillip Glass üstlenmiştir. Film, Truman Burbank isimli bir adamın hayatını konu alır. Tüm hayatı bir yalan üzerine kurulmuştur ve kendisi hariç herkes bu gerçeği bilmektedir. Lise yıllarında bir kıza aşık olur. Ancak herkes ayrılmasını söyleyince ayrılırlar. Kız Truman’a gerçekleri anlatır ve tüm hayatının bir yalan üzerine kurulduğunu söyler. Truman o zamana kadar hayatından şüphelenmemiştir, ancak öldüğünü zannettiği babasını yolda yürüyenler arasında görünce durumu anlar ve o zamana kadar bilmeden parçası olduğu dizinin yönetmenine karşı direnir ve gerçek dünyaya ulaşmayı başarır. Değişik kurgusuyla sizleri farklı dünyalara sürükleyecek bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.1
Dogma (1999)
1999 ABD yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Kevin Smith üstlenmiştir. Film; Ben Affleck, George Carlin, Matt Damon, Linda Fiorentino, Salma Hayek, Jason Lee, Jason Mewes, Alan Rickman, Chris Rock, Bud Cort, Alanis Morissette, Jeff Anderson, Brian O’Halloran, Janeane Garofalo, Betty Aberlin, Dwight Ewell, Guinevere Turner, Bryan Johson, Walter Flanagan, Kewin Smith gibi zengin oyuncu kadrosuna sahiptir. Film cennetten atılan iki meleğin Azrail ile anlaşma yaparak yeniden cennete girme çabasını konu alır. Film, dine ve birçok konuya dokundurma yapması ile eleştiri almış ve bir ok ülkede sansürlenmişse de aslında din karşıtı propagandası olan bir film değildir. İlgilenen insanların izlemesini öneririz.
IMDb: 7.4

School of Rock – Rock Okulu (2003)
2003 ABD yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Richard Linklater oturmaktadır. Senaristliğini Mike White, yapımcılığını ise Scott Rudin üstlenmiştir. Jack Black, Joan Cusack, Mike White, Sarah Silverman gibi isimler filmde rol almıştır. Filmin müzikleri ise, Craig Wedren’e aittir. Film tüm hayatını rock müziğine adamış Dewey Finn’in arkadaşının yerine müzik öğretmeni olarak bir okula atanmasıyla başlar. Öğrencilere rock müziğini ve ruhunu aşılamaya çalışan Dewey, öğrencilerden kendine bir rock grubu kurar ve yarışmaya katılırlar. Önceleri inanmadıkları yarışı kazanırlar. Öğretmenliğe farklı bir açı kazandıran film her yaştan izleyiciye ekran başında keyifli dakikalar yaşatmayı başarıyot.
IMDb: 7.1
Wedding Crashers – Davetsiz Çapkınlar (2005)
2005 ABD yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini David Dobkin yapmıştır. Filmin senaristliğini Steve Faber ve Bob Fisher üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise Peter Abrams, Toby Emmerich, Robert L. Levy, Cale Boyter, Andrew Panay ve Richard Brener üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Owen Wilson, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Isla Fisher, Bradley Cooper, Keir O’Donnell, Ron Canada, Christopher Walken ve Jane Seymour gibi isimler yer almıştır. Film iki çapkının düğünden düğüne gezerek kız tavlama hikayelerini konu alır. Yine bir düğüne gittikleri esnada John Beckwith bir kıza aşık olur, ancak kız başkasıyla nişanlıdır. Romantik komedi türündeki bu filmi izlerken gülümsemeyi ihmal edemeyeceksiniz. İyi seyirler.
IMDb: 7.0
Tropic Thunder – Tropik Fırtına: Al Bakalım (2008)
2008 yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Ben Stiller üstlenmiştir. Filmde, Robert Downey, Jr., Jack Black, Jay Baruchel, Brandon T. Jackson, Steve Coogan, Nick Nolte, Danny McBride, Matthew McConaughey ve Tom Cruise gibi usta isimler yer almıştır. Filmin müzikleri, Theodore Shapiro’ya aittir. Ayrıca film Altın Küre, Akademi Ödülleri ve BAFTA Ödülleri’nde birçok dalda aday gösterilmiştir. Film Hollywood Film Festivali’nde, Yılın Komedi Filmi Ödülü’nü kazanmıştır. Film Vietnam gazisi John ‘Dört Yonca’ Tayback’in Tropic Thunder kitabını sinemaya aktarmak isteyen Damien Cockburn ve oyuncuların başından geçenleri konu alır. Oyuncuların filme odaklanamaması sebebiyle çekimler uzar. Buna bir çözüm bulmak isteyen yönetmen kitabın yazarının fikrine uyar ve oyuncuları ormanın içine salar ve gizli çekim yaparlar. Bu sırada filmin çekimlerinden emin olmayan oyuncular vardır, ancak Speedman buna inanmaktadır. Arkadaşlarından ayrıldığı sırada Ateş Saçan Ejderhalar çetesinin eline düşer ve ‘Dört Yonca’nın bir sahtekar olduğunu öğrenir. Onu kurtarmaya gelen arkadaşları şimdi hem kendi canlarını kurtarmaya çalışacaklar hem de kendi özgüvenlerini sorgulayacaklardır. Kahkahalarınızı tutamayacağınız bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.0
Forgetting Sarah Marshall – Aşkzede (2008)
2008 yapımı güldürü filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Nicholas Stoller oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Judd Apatow, Shauna Robertson ve Rodney Rothman üstlenmiştir. Filmin kurgusu William Kerr’e aittir. Filmde Jason Segel, Kristen Bell, Mila Kunis, Russell Brand gibi isimler rol almıştır. Müzisyen olan Peter, televizyon yıldızı sevgilisi Sarah’tan ayrılmıştır ve aşk acısı çekmektedir. Kendine gelmek için Hawaii’ye kaçamak yapmaya gittiği sırada, eski sevgilisi Sarah’ı yeni sevgilisiyle görünce kıskançlık krizlerine girer ve çeşitli maceralar yaşar. Daha sonra otelin resepsiyonisti ile yakınlaşmaya başlayan Peter çivi çiviyi söker taktiğini uygulayacak, ancak daha sonra o kıza aşık olacaktır. Tatlı tatlı tebessüm etmenizi sağlayacak bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.2
The Hangover – Felekten Bir Gece (2009)
2009 ABD yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Todd Phillips üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Bradley Cooper, Ed Helms, Zach Galifianakis, Heather Graham, Justin Bartha ve Jeffery Tambor gibi usta oyuncular yer almıştır. Filmin müzikleri Christophe Beck’e aittir. Film bekarlığa veda partisi için felekten bir gece çalmak isteyen 4 arkadaşın Las Vegas’a gitmelerini ve başlarından geçen olayları konu alır. Uyandıklarında hiçbir şey hatırlamayan arkadaşları damadı kaybetmişlerdir. Hafızalarını zorlayarak ve izleri takip ederek damadı düğüne yetiştirmeye çalışan bu 3 arkadaşın başından geçenleri izlerken kahkahalarınıza engel olamayacaksınız. Ayrıca film, yapımcılarının başından geçen bir olaydan esinlenilerek beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin, Felekten Bir Gece Daha ve Felekten Bir Gece 3 isimli devam filmleri de vardır. İyi seyirler.
IMDb: 7.8
I Love You Man – Adamım Benim (2009)
2009 yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda John Hamburg oturmaktadır. Filmin senaristliğini Larry Levin ve John Hamburg üstlenmiştir. Filmin müzikleri Theodore Shapiro’ya aittir. Filmde Paul Rudd, Jason Segel, Rashida Jones, Jaime Pressly, Jon Favreau, Andy Samberg, J.K. Simmons ve Thomas Lennon gibi isimler yer almıştır. Filmde, başarılı bir emlak komisyoncusu olan Peter Klaven’in, sağdıcı olabilecek bir arkadaşının olmadığını farketmesi ile sağdıç arayışına girmesini konu alır. Kendisinin tamamen zıttı karakterde olan Sydney Fife ile tanışan Peter, kısa sürede kendisiyle dostluk kurar. Ancak bu dostluk ilişkisi nişanlısı ile arasını bozar, hatta ayrılık noktasına gelir. Şimdi Peter nişanlısı ile dostum diyebileceği insan arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaktır. Oyunculukları ile seyirciyi ekran başına kilitleyen bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.1
The Secret Life of Walter Mitty – Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı (2013)
2013 yapımı komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda ve başrolünde Ben Stiller vardır. Filmin orjinal fikri James Thurber’e aittir. Filmin senaristliğini ise Steven Conrad üstlenmiştir. Filmin yapımcılığını ise, Ben Stiller, John Goldwyn ve Stuart Cornfeld üstlenmiştir. Filmin müzikleri Theodore Shapiro’ya aittir. Life dergisinin fotoğraf arşivinde çalışan Walter kendini hiç beklenmedik bir maceranın içinde bulacaktır. Cheryl ile flörtleşmeye başlayan Walter’ın hayatı hayalindeki sevgiliyi elde etmesiyle değişir. Ancak aşkının büyüsü bozulur gerekçesiyle ona karşı hislerini belli etmekte çekinir. Bir yandan da işini kaybetme riski ile karşı karşıyadır. Derginin son sayısında çıkması gereken fotoğrafın kaybolması ile işler karışır. Cherly ve Walter’ı hiç beklenmedik süprizler beklemektedir. Bu kahkaha dolu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 7.4
Bu da ilginizi çekebilir:
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir