27 Nisan 2016 01:38

Kamera arkalarında neler oluyor?

Sette yaşanan ama perdede görünmeyen ilginç anların fotoğrafları.

Filmlerin çekim aşamaları, sadece bizim beyazperdede izlediğimiz büyülü görüntülerden oluşmuyor. Kameranın arkasında dev bir sektör dönüyor. Sadece set ortamı olarak bile düşünüldüğünde onlarca insan, belki saniyeler içinde çekilecek bir sahne için yığına uğraş veriyor. Peki kameranın çalışması ve yönetmenin sette "Kayıt" diye bağırmasından önce bu mekande neler oluyor hiç düşündünüz mü? Set ortamına ve kamera arkasına meraklı seyirciler için aşağıdaki fotoğraflar eminim çok değerli olacaktır.İki can düşmanı, sahne çekiminden sonra oturup muhabbet edebiliyor. Acaba "Harry" bu olanlara ne derdi?Gandalf, yönetmen Peter Jackson'dan son direktiflerini alıyor. Asası henüz çalışmasa da repliklerini ezberlemek zorunda.Green-box veya Türkçe'ye çevrilmil haliyle yeşil perde... Artık filmlerin olmazsa olmazı konumunda. Gücünü yeşilden alan Storm, kim bilir filmin bu sahnesinde neler neler yapıyordur.Leonidas'ın bir sirk yerine yanlışlıkla sete girmiş gibi bir hali var. M.Ö. beşinci yüzyılda Perslerle savaşmak için uygun bir kostüm olabilir ama spor ayakkabılı ve şapkalı bir adamla konuşmak için sanki biraz fazla marjinal.Ghostbusters'ın o koca "Marshmallow Man"ının boyu gerçekten 1.70 olabilir mi? Anlaşılan sinema insanları çok fazla kandırıyor ve insanlar, sinemayı gözünde büyütmeye devam ediyor.Leonardo DiCaprio, performansını ortaya koyduktan sonra yönetmenliğini de test atmaya başlamış. Yoksa bir insan yönetmen olmaycaksa, nedenmerdivenlerin üzerinde pipo içsin ki?
Metro-Goldwyn-Mayer ya da yerli tabirimizle "Aslanlı filmler", logosundaki kükremeyi böyle kaydetmiş. Eğer şirket 2000'lerden sonra kurulsaydı yeşil perdenin önünde duran tahta at bu işi görebilirdi.Cesur Amerikan askerlerinin acaba kimi beklediklerinden haberi var mıdır? Birisi onlara o yeşil perdenin arkasından gerçekten "Godzilla"nın geleceğini söylese bu kadar soğukkanlı olurlar mıydı merak ediyorum?Yaratıkların da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Durmadan insanları kovalayacak halleri yok ya.İnsan her gün sevdiği yemeği yiyemez. Hannibal'ın da patates kızartması gibi farklı öğünlere ihtiyacı var.Çantasındaki milyonları nasıl yakacağını düşünen ve biraz yorgun bir "Joker" karşınızda. Mesaisi bittiğinde gözünün Batman'i bile göreceğini sanmıyorum.O yeşil şey Hulk mu? Koca yeşil devin çekiçli bir delikanlı karşısında düştüğü durumlara bakın.Avatar'dan Avengers'e birçok filmin özel efekt departmanında çalışan John Rosengrant, sonunda gerçekten bir "özel efekte" dönüşmeye karar vermiş. En azından yeşil bacaklarının olmadığına şükredelim.Sherlock'u canlandıran Benedict Cumberbatch'a baktığınızı düşünüyorsunuz öyle değil mi? Yanılıyorsunuz. O aslında bir ejderha. Hobbit filmindeki devasa ejderha ile tanışın. Bu haliyle korkutucu olmaktan çok acayip durduğu kesin.Küçücük bir kıza silah doğrultmasını öğreten yönetmen "utanmaz" Luc Besson. Tabi Natalie Portmant'ı Leon'da gördüğümüz zaman hiçbirimiz Besson'u ayıplamamışızdır.Don Corleone, "The Godfather" evreninde babaların babası olabilir fakat sette onun da bir amiri var. Göründüğü kadarıyla, onun önünde elini kolunu rahatça sallayan Cappola'ya karşı pek ses çıkaramıyor.Kevin McCallister'ın evini soyamayan hırsızlar, sonunda onu gezmeye çıkarmışlar.Yeşil perdelerin mavi oyuncaklara evrilmesi bir şeyi değiştirmiyor. Bunların hepsi "efekt".Oysa ne kadar inanmıştık o denizin buz gibi olduğuna. Gayet rahat yüzüyorsunuz işte!


AHMET TOĞAÇ

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir