8 Mart 2007 11:17

Kameranın Ardındaki Kadın

Bilge Olgaç anısına...

1965'te adımını attığı beyazperdeye, 1994'te veda etmek zorunda kalan Bilge Olgaç anısına çekilen Kameranın Ardındaki Kadın: Bilge Olgaç belgeselinin çekimleri devam ediyor...Feza Sınar tarafından hazırlanan belgesel titiz bir arşiv çalışmasıyla hazırlanmış. Olgaç'ın kendi görüntülerinin de yer aldığı yapımda, ünlü yönetmenle defalarca çalışmış Halil Ergün, Füsun Demirel, Berhan Şimşek, Perihan Savaş gibi sanatçıların anılarına da yer verilmiş.Bilge Olgaç'ın 65'te Yılmaz Güney'in başrolünde oynadığı Üçünüzü de Mıhların filmiyle başlayan yönetmenlik hayatı, 1975 sonrasından başlayan seks filmleri furyasıyla kesintiye uğramıştı. 1984'de kadar televizyon çalışmaları yapan Olgaç, 1984'e Kaşık Düşmanı ile beyazperdeye geri dönmüştür.Hayatı boyunca 37 sinema filmine imza atan ünlü yönetmen, popüler kültürden uzak kalmayı tercih ettiği için yaşamını maddi imkansızlıklar içinde devam ettirmiş, 94'te Bir Yanımız Bahar Bahçe'nin çekimlerine devam ederken evinde çıkan yangın sonucu hayatını kaybetmişti.
Yorumlar
  • Bilge Olgaç adına belgesel yapılması gereken yönetmenlerden biriydi. Geç de olsa nihayet bir film yapılmış. Gerçi yıllar önce Uçan süpürge Kadın Filmleri Festivali'nin yaptığı bir belgeseli izlemiştim. Zaten bir kaç yıl sonra da Uçan Süpürge, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri vermeye başladı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir